Kategórie      

xTrek - Facebook xTrek - Pinterest xTrek - Twitter xTrek - Pinterest xTrek - Pinterest

 

Ako sa obliecť

Pridané: 25.06.2013

Chystáte sa na turistiku? Do hôr? Jedným zo základných predpokladov, ktoré vám umožnia si výlet poriadne užiť, je správna voľba oblečenia. Ponúkame vám niekoľko rád a zásad, ktoré vám pomôžu zvoliť tú správnu kombináciu outdoorového oblečenia, aby ste sa pri turistike mohli sústrediť iba na to príjemné.

 

 


 

 

Ak idete na hory a rozmýšľate ako sa správne obliecť, vždy si spomeňte na zlaté pravidlo: Lepšie viac ako menej. S tým súvisí aj ďalší známy fakt a tým je, že počasie na horách sa môže veľmi rýchlo zmeniť, tým pádom je lepšie byť pripravený na viacero variantov. Preto je dôležité byť nachystaný na ten najhorší scenár, v našom prípade na najhoršie počasie pre dané obdobie.

 

Úlohou oblečenia pri výletoch do prírody sú dve základné veci - udržať nás v teple a v suchu. Od outdoorového oblečenia budeme navyše očakávať, že naše telo udrží v optimálnej klíme aj pri náročnejšom pohybe, čiže v ideálnom prípade bude priedušné, aby sme sa nadmerne nepotili. Pri spotení sa naše telo ľahšie podchladí a pocit chladu bude rovnaký, ako v prípade zmoknutia. Vhodné outdoorové oblečenie by teda malo odvádzať telesnú vlhkosť preč od tela, no zároveň zabrániť chladu a vlhkosti dostať sa k telu zvonku.

 

A. Cibuľový princíp

 

Nehľadiac na obdobie, počas ktorého sa púšťame na túru, vždy musíme myslieť na jedno: vrstvenie. Vrstvenie oblečenia má základnú výhodu - môžeme priebežne uberať a pridávať jednotlivé vrstvy, aby sme sa prispôsobili aktuálnej potrebe. Pri jednej túre budeme musieť zvládnuť iné podmienky napríklad pri namáhavom výstupe do kopca, iné pri pochode na odhalenom a veternom hrebeni a ešte iné pri dlhších prestávkach, pri ktorých sa naše telo nezahrieva pobyhom. V každej z týchto situácií je vhodné si ubrať, alebo pridať vrstvu, ktorá nás urdží v teple, ochráni pred prípadným vetrom a dažďom a taktiež zahreje pri oddychu.

 

Samozrejme, na zvolenie správneho oblečenia musíme zobrať do úvahy viacero vecí - ročné obdobie a momentálne počasie, miesto, kam sa chystáme a náročnosť túry. Pri krátkej prechádzke po rovine v lese nás počasie neprekvapí tak, ako môže pri 12 hodinovej túre do hôr, s prechodmi po hrebeni, výstupom na vrchol a dlhými pochodmi. Čím dlhšia a náročnejšia túra, tým by aj naše oblečenie malo byť kvalitnejšie, aby v prípade potreby zvládlo nepriazeň počasia aj počas dlhej doby. Zároveň by sme v takomto prípade mali mať pripravené viaceré vrstvy, vrátané rezervných vecí na prezlečenie, pre prípad silného dažďa, vetru, ale aj výrazných zmien teploty.

 

V lete sa pri menej náročných túrach uspokojíme so základnou funkčnou vrstvou a s ďalšou rezervnou vrstvou, ktorá nás ochráni pred prípadným dažďom, silným vetrom, alebo pri ochladení. V zime naopak potrebujeme funkčné spodné prádlo (ideálne aj rezervné na prezlečenie), jednu alebo viac zateplených vrstiev a vrchnú vrstvu, ktorá nás ochráni pred dažďom, snehom a vetrom. Vrstvy si počas túry môžeme obliekať a vyzliekať tak, aby sme sa v každej situácii cítili komfortne - nemalo by nám byť pocitovo chladno, no nemali by sme sa ani prepotiť.

 

Ak hovoríme o vrstvách oblečenia, môžeme si ich zjednodušene rozdeliť na tri základné:

 

1. vrstva – základná / spodná

(tričko alebo tielko, spodné nohavice, ponožky)


Pri outdoorových aktivitách, pri turistike a iných pohybovo náročnejších činnostiach obzvlášť, je dôležité siahať po funkčnej bielizni, resp. termoprádle. Keďže pri túrach vykonávame značnú fyzickú aktivitu, je funkčnosť bielizne nevyhnutná - hlavnou úlohou funkčného spodného prádla je odvádzane vlhkosti (potu) od tela a tým pádom udržiavanie pokožky v suchu. Funkčné prádlo nemá vlhkosť pohlcovať, ale ju odviesť ďalej od tela. Ďalšou dôležitou črtou funkčného spodného prádla je schopnosť rýchlo uschnúť. Pre čo najlepší komfort a funkčnosť by termoprádlo malo byť priliehavé, pružné a aby netlačilo a neoškieralo, malo by mať ploché švy.

 

Čo sa týka materiálu, z ktorého je funkčné prádlo vyrobené, máme na výber dve základné možnosti - syntetické materiály a prírodné materiály. Z prírodných materiálov spĺňa všetky požiadavky na funkčnosť predovšetkým jeden - vlna Merino. Táto vlna pochádza zo špeciáleho rodu austrálskych a novozélandských oviec a vyniká výbornou tepelnou izoláciou (tak ako vlna všeobecne), avšak "neškriabe" tak ako klasická vlna a je veľmi príjemná na dotyk. Jej ďalšou veľkou devízou v porovnaní so syntetickými materiálmi je jej schopnosť nezapáchať (túto vlastnosť majú aj syntetické vlákna, ktoré sú ošetrované antibakteriálnou úpravou brániacou pachu vzniknutému z rozkladajúcich sa baktérií pochádzajúcich z potu - Merino vlna má túto "úpravu" od prírody). Merino je v kategórii nezapáchania víťazom. Tým pádom ho nie je potrebné prať tak často ako syntetické tkaniny, resp. ho stačí po niekoľkých noseniach prepláchať v čistej vode a klasicky vyprať iba raz za čas. Tento materiál je takisto odolnejší voči žmolkovaniu, čo je práve jednou z nevýhod mnohých syntetických tkanín.

 

Syntetické materiály majú však takisto veľa pozitív - sú ľahké, vynikajú priedušnosťou a sú konštruované tak, aby vodu nenasiakli, ale ju odviedli na vonkajšiu stranu - ďalej od tela. Zo syntetických vlákien sú v outdoorovom oblečení najčastejšie používané nasledujúce: Polypropylén (vyššia odolnosť voči baktériám, lepšia vodivosť, najnižšia absorpcia, najnižšia hmotnosť), polyester (lepšia tvárová stálosť než polypropylén, tkaniny z neho sú veľmi ľahké a vzdušné, najvyššia odolnosť voči UV žiareniu) či polyamid (najvyššia pevnosť a odolnosť voči pachom, najvyššia životnosť, najpríjemnejší na dotyk v rámci syntetických vlákien, slabšia nasiakavosť a tepelná izolácia, zároveň sú však tkaniny z neho najdrahšie a najťažšie). Vo väčšine prípadov je však možné nájsť funkčné oblečenie vyrobené z kombinácií týchto vlákien - výrobcovia funčkných materiálov väčšinou vytvorenú kombináciu predávajú pod známejším komerčným názvom (napríklad Invista Coolmax®, Thermolite® Polartec® Power Dry® a mnohé iné). Často je funkčné prádlo, predovšetkým teplejšie termoprádlo, skonštruované aj z viacerých "zošitých" vrstiev na sebe. Spodná vrstva je v takých prípadoch syntetická, pre čo najlepší odvod vlhka preč od pokožky, na vrchnej strane môže byť potom použitá či už ďalšia syntetická vrstva, alebo bavlna, či merino vlna, kvôli základnej tepelnej izolácii.

 

1. vrstva oblečenia - funkčné tričko Zajo Husky Merio Termotričko

Zajo dámske termo tričko

Zajo spodné funkčné nohavice

 

Pri teplom počasí, predovšetkým v horúcich letných dňoch, si často vystačíme iba s jednou vrstvou - so samotným funkčným prádlom (samozrejmosťou je mať zo sebou ďalšiu vrstvu "v batohu" pre prípad zhoršeného počasia). V takomto prípade sa vlhkosť z fuknčného prádla odparuje priamo - práve pre to je dôležitá jeho schopnosť rýchlo schnúť. V chladnejšom počasí si však musíme obliecť ďalšiu vrstvu - zateplovaciu, alebo inak termoizolačnú - strednú vrstvu. Telesná vlhkosť je z funkčného prádla odvádzaná do ďalšej vrstvy, ktorá ho nasaje a odvedie ďalej od tela, odkiaľ sa odparuje. Aj tu je nutné venovať pozornosť, z čoho je druhá vrstva oblečenia. Ak si totiž oblečiete tkaninu, ktorá ďalej vlhkosť neodvádza, ale naopak ju v sebe udržuje (ako bavlnené oblečenie), termoprádlo stráca veľkú časť svojho účinku. Pri navlhnutí by stredná vrstva zabránila odvodu ďalšej vlhkosti preč od pokožky a v knečnom dôsledku by nás chladila a nie hriala.

 

2. vrstva – termoizolačná

 

Ako už z názvu vyplýva, hlavnou funkciou tejto vrstvy je izolácia tepla vytvoreného telom, ďalšie odvádzanie telesnej vlhkosti a zároveň neprepustenie studeného vzduchu a vonkajšej vlhkosti k telu. Zároveň by však táto vrstva mala byť ľahká a rovnako ako prvá vrstva aj rýchloschnúca. Možnosti druhej vrstvy sú skutočne široké a záleži iba na okolnostiach a preferenciách, čo si vyberiete. Hrúbku strednej vrstvy je samozrejme vhodné prispôsobiť aktuálnemu počasiu a sezóne - v ponuke nájdete rovnako ľahučké a vzdušné kusy oblečenia, univerzálne, stredne teplé mikiny, pulóvre a bundy, až po naozaj teplé a hrubé modely do tej najtuhšej zimy

 

 

2. vrstva oblečenia - Mikina Millet

 Millet Great Alps   Zajo dámsky pulóver 2. vrstva oblečenia - Mikina Millet
 

 

 

 

Ďalším rozhodnutím je voľba vhodného strihu a "štýlu". Môžete zvoliť celorozopínaciu bundu/mikinu, alebo pulóver so zipsom iba v hornej časti. Kratší zips zabezpečí menší únik tepla, možnosť úplneho rozopnutia naopak lepšie možnosti odvetrania. Môžete si taktiež vybrať z modelov, ktoré sú vybavené kapucňou, alebo sa zaobídete bez nej. Okrem ešte lepšej izolácie vo veľmi silnej zime sa Vám kapucňa na strednej vrstve oblečenia môže zísť v prechodnom období, kedy budete mikinu/pulóver budete bez bundy - aj v takomto prípade Vás kapucňa môže ochrániť pred vetrom alebo ľahkou prehánkou.

 

Zo známych materiálov sa pre túto vrstvu odporúča syntetické polyesterové vlákno fleece (flís), ktoré je husto tkané a zároveň priedušné. Existuje veľa výrobcov a veľa rôznych typov tohto materiálu. Z najznámejších môžeme spomenúť Polartec (a jeho rôzne verzie Polartec PowerStretch, Polartec Micro, Polartec Power Grid, najteplejší Polartec Thermal Pro), Pontetorto ale aj rôzne iné. Pri rôznych výrobcoch sa stretnete s mnohými ďalšími, ktoré vlastnosťami nebudú zaostávať.

 

V prechodnom alebo letnom období využijete mikiny, pulóvre a flísové bundy aj ako vrchnú, vonkajšiu bundu - samozrejme pri podmienkach a okolnostiach, ktoré si nevyžadujú plne vodeodolné a vetruodolné materiály. Viaceré kúsky strednej vrstvy oblečenia majú v sebe zakomponované aj vetruodolné materiály, prípadne povrch s vodeodpudivou úpravou, alebo vodeodolnou membránou - či už na najexponovanejších miestach ako kapucňa, ramená, hruď, alebo aj na celom povrchu. Týmto sa variabilita takéhoto oblečenia ešte zvyšuje a môžete ho využívať pri viacerých príležitostiach.

 

3. vrstva – ochranná (bundy, vetrovky)


Tretia vrstva má za úlohu chrániť pred prejavmi počasia ako je dážď, sneh či vietor. Zároveň však musí stále odvádzať telesnú vlhkosť zo spodných vrstiev ďalej von a v ideálnom prípade byť aj oderuvzdorná. Po tejto vrstve siahame v prípade potreby - podľa počasia. Na turistiku odporúčame zbaliť si so sebou ľahšiu variantu tejto vrstvy aj počas teplých dní a v lete (tenkú vodeodolnú / vetruodolnú bundu). Čím bude náš výlet náročnejší, dlhší, v odlahlejšom prostredí a vyššej nadmorskej výške, tým je význam tejto vrstvy dôležitejší a nároky na ňu vyššie.

 

Pri požiadavke na nepremokavosť / vysokú ochranu proti vetru a súčasne priedušnosť sa však stretávame s problémom, keďže tieto vlastnosti sú protichodné. Preto sú kvalitné kusy oblečenia vrchnej vrstvy pomerne drahé. Najlepšie parametre z hľadiska ochrany pred vplyvmi počasia má oblečenie typu "hardshell". Medzi najznámejšie materiály z tejto kategórie patria Gore-Tex a eVent, no ich počet je rovnako široký ako pri iných materiáloch a poskytujú rôzne vlastnosti a úrovne ochrany, ale aj ceny. Funkčné tkaniny typu "hard-shell" sú založené na princípe membrány, ktorá povolí prepúšťanie molekúl vodnej pary smerom von a pritom neprepustí molekulu vody v kvapalnom skupenstve naspäť. Molekula vodnej pary je totiž menšia než kvapôčky vody a práve na tomto princípe bola táto membrána navrhnutá. Na pohľad a pocit spoznáme toto oblečenie podľa tvrdej a "šušťavej" vonkajšej vrstvy. Hardhellové oblečenie môže byť úplne tenučké, podobajúce sa "igelitovému" pršiplášťu, alebo hrubšie, s podšitím tenkej, alebo aj hrubšej vnútornej vrstvy, ktorá chráni membránu pred poškodením a zanesením a zároveň vytvára príjemnejší pocit pri nosení.

 

Ak okolnosti nevyžadujú absolútnu vodeodolnosť, ktorú poskytuje harshell oblečenie, skvelú alternatívu predstavujú obľúbené "softshellové" modely (podľa najznámejšieho materiálu z tejto kategórie často označované ako "windstopperky"). Vyznačujú sa úplnou ochranou pred vetrom a čiastočnou ochranou pred dažďom, krotá je najčastejšie tvorená vodeodpudivou úpravou vonkajšej strany materiálu (napr. DWR - "Durable Water Repelent"). V praxi to však znamená, že ani počas silnej búrky by Vám takéto oblečenie nemalo premoknúť, predovšetkým ak sa o oblečenie staráme a pravidelne ho impregnujeme. Na bežné nosenie, turistiku v menej náročnom prostredí a bežné výlety do prírody úplne postačuje aj oblečenie takejto kategórie. Nemusela by však splniť svoju úlohu v extrémnych podmienkach, pri expedíciách, viacdňových pochodoch a podobne.

 

 

 

Tilak Raptor

Warmpeace Escape

Zajo Air LT Hoody Millet K Pro

 

 

 

Vonkajšiu, alebo tretiu vrstvu preto odporúčame preto zvoliť v závislosti na klimatických podmienkach, do akých sa chystáme a náročnosti výletu -  t.j. určiť si či potrebujeme hardshellovú vodeodolnú, vetruodolnú, alebo softshellovú bundu.

 

Osobitnou kategóriou sú zateplené bundy, ktoré spájajú úlohu druhej a tretej vrstvy, sú zateplené a zároveň môžu byť vybavené vonkajšou vode- a vetruodolnou vrstvou. V kombinácii s druhou, samostatnou zateplovacou vrstvou sú ideálne do veľmi silných mrazov a na menej pohybovo náročné aktivity. Zateplené bundy však nájdeme v prakticky neobmedzených variáciách - tenšie, hrubšie, na bežné nosenie, lyžovanie, fyzicky náročené aktivity. Vlastnosti bundy okrem kvality vonkajšej látky určuje aj použitý izolačný materiál. Stretneme sa buď s veľmi obľúbeným a rozšíreným prírodným perím (kačacím, alebo husím), alebo s čoraz kvalitnejšími syntetickými zateplovacími materiálmi. Syntetické zateplenie je vhodné do každých podmienok, páperie hlavne do suchej zimy, nakoľko pri kontakte s vodou a vlhkom stráca svoje izolačné vlastnosti.

 

Ďalšie využitie ponúkajú ľahké zateplené bundy (samozrejme dostupné v pánskych aj dámskych verziách), ktoré sú napriek svojim izolačným vlastnostiach veľmi dobre zbaliteľné. Takúto bundu využijeme pri fyzicky náročných aktivitách vo veľmi chladnom prostredí. Pri malom objeme sa ľahko zmestí do batohu a pri zastávkach a po ukončení fyzickej aktivity, kedy sa prestávame zahrievať pohybom, ju môžeme použiť ako dodatočnú zateplovaciu vrstvu, na všetko ostatné oblečenie.

 

Nohavice

 

Do tretej vrstvy zaraďujeme aj nohavice (opäť samozrejme v širokej ponuke pánskych aj dámskych modelov), pre ktoré platia rovnaké pravidlá ako pre bundy. Rovnako rozlišujeme medzi vodeodolnými, vetruodolnými či softshellovými nohavicami. V letných mesiacoch však na menej náročné túry a prechádzky využijeme aj ľahké priedušné a rýchloschnúce nohavice, alebo ich krátke, či trojštvrťové varianty. Pre zachovanie komfortu odporúčame nohavice umožňujúce voľný krok. Turistické nohavice by v ideálnom prípade mali byť vystužené v kolenách a na zadku a mali by mať zvýšený pás. Zároveň je vhodné, ak na spodnom okraji majú možnosť stiahnutia - či už suchými zipsom, šnúrkou alebo elastickou gumičkou. Takýmto spôsobom zabránime podfúknutiu a preniknutiu nečistôt zospodu. Samozrejmosťou musí byť vhodná dĺžka, tak, aby spodok nohavíc zakryl vrchnú časť topánky.


 

B. Doplnky k oblečeniu

 

Ponožky:

Na turistiku a do trekových topánok je nutné vybrať aj správny typ ponožiek. Vybrať si môžeme zo širokej škály ponožiek, ktoré primárne rozdelíme podľa dĺžky na nízke (kotníkové), stredné (lýtkové), alebo dlhé (podkolienky). Treba dbať na to, do akého typu topánok si ich vyberáme - do vysokej trekingovej topánky si prirodzene zvolíme vyšší typ ponožky. Ponožky by mali byť funkčné a mať správnu hrúbku. V príliš hrubej ponožke (napr. hrubej lyžiarskej) sa môže noha spotiť (čo urýchluje vznik otlakov), tenká ponožka naopak neochráni pred oderom topánky a nebude dostatočne odvádzať vlhkosť. Najvhodnejšia je ponožka s hrubším profilom v častiach, kde môže dôjsť k oderom nohy (nárt, päta, prsty). Ďalšími kritériami pri výbere ponožiek je, aby dobre odvádzali pot, čiže by mohla obsahovať bočné odparovacie kanáliky, v holennej časti by mali mať rebrovanú konštrukciu, prstová časť by mala byť uzavretá plochým švom, v exponovaných častiach by mala byť vystužená pre dlhšiu životnosť a lepšiu ochranu pred odermi.

 

Pri zvolení materiálu platia podobné pravidlá ako pri výbere termoprádla. Najvhodnejšie ponožky sú vyrobené z funkčných syntetických tkanín (zmes polypropylénu / polyesteru / polyamidu alebo vlnené (Merino vlna). Ponožky z bavlny na turistiku a dlhé prechádzky nie sú ideálne. Pri mnohých ponožkách sa stretávame s prímesami antibakteriálnych zložiek, ktoré zabraňujú množeniu baktérií, spôsobujúcich zápach.

 

Samozrejme, nie je ľahké nájsť dokonalé ponožky, ktoré zodpovedajú všetkým odporučeniam, preto je znova nutné pozerať na účel, na aký ponožku budeme využívať.

 

Ďalšie doplnky:

Popri troch základných vrstvách oblečenia a ponožkách netreba zabúdať ani na ďalšie doplnky. Čiapka, multifunkčná šatka, návleky a mnohé ďalšie môžu doplniť vlastnosti ostatného oblečenia do jedného funkčného celku.

  • Čiapka: Keďže hlavou sa odvádza 50% tepla, je nutné na ňu v chladnom počasí nezabúdať. Výber hrúbky závisí od klimatických podmienok do akých sa chystáte, no vždy by mala zakrývať uši. V lete Vás pokrývka hlavy v podobe "šiltovky" alebo klobúka ochráni pred horúcim slnkom.

Čiapka

          Mountain Equipment Flash Beanie            Warmpeace Rime         Zajo Riku M Beanie

 

  • Kukla / Šatka: Užitočným pomocníkom pri rôznorodých aktivitách, od behu cez bicyklovanie, lyžovanie až po bežnú turistiku sú tunelové šatky. Dajú sa použiť na mnoho spôsobov, od ochrany krku, tváre a hlavy pred vetrom a zimou, je možné ich nosiť ako čiapku, šál, kuklu..

 

Ako nosiť multifunkčnú šatku Buff

 

  • Návleky: Ich úlohou je zabrániť prenikaniu vlhka, nečistôt, snehu a vody do topánky. Taktiež prispievajú k udržiavaniu nôh v teple a pomôžu zabrániť poškodeniu nohavíc. Mali by priliehať tesne k topánke. Dĺžka návlekov je rôzna, podľa terénu, v ktorom sa budete pohybovať - od ľahkých a krátkych, ktoré siahajú iba nad členky až po dlhé návleky až takmer pod kolená. V prednej časti sa väčšinou nachádza zips prekrytý nepremokavým materiálom, spodný aj vrchný lem býva elastický, alebo sťahovateľný. Vo veľa prípadoch sú vybavené upevňovacím prúžkom alebo oceľovým lankom, ktoré sa prevlečie popod topánku a zabráni vyhŕňaniu návlekov, predovšetkým pri použití v snehu.

 

 Millet Gaiters Stop Tout Mountain Equipment Trail DLE Gaiters 
 
  Zajo Gaiters Hike  Zajo Gaiter Exped

 

 

C. Ošetrenie oblečenia

 

Čo sa týka ošetrenia jednotlivých vrstiev oblečenia, odporúčame vždy sa riadiť pokynmi predajcu. Rozhodne pri praní nepoužívajte aviváž (vytvára film, ktorý upcháva póry a zničí "funkčnosť" oblečenia - schopnosť dobre odvádzať pot) a perte na nižších teplotách. Najistejšie je prať oblečenie ručne alebo s programom ručné pranie alebo iným šetrným programom. Odporúča sa použitie gélu namiesto prášku (avšak gélu bez pridanej aviváže), alebo potom špeciálneho prášku určeného na športové a predovšetkým funkčné oblečenie.

Špeciálnu pozornosť treba venovať membránovým materiálom ako napríklad Gore-Tex, eVent a im podobným. Aj tieto materiály je vhodné prať, aby sa očistili póry od nečistôt a prirodzenej mastnoty z ľudského tela, ktoré výrazne zhoršujú priedušnosť takýchto materiálov. Treba však striktne dbať na pokyny výrobcu. V každom prípade je možné vyprať takéto oblečenie iba v čistej vlažnej, alebo mierne teplej vode. Najlepšie je ale použiť prášky a gély určené špeciálne pre daný materiál. Následne je vhodné ošetriť vyprané oblečenie sprejom pre lepšie stekanie vody ("Water repelent" spreje), vďaka čomu sa na oblečení pri kontakte s vodou budú tvoriť malé kvapôčky, ktoré po bunde alebo nohaviciach ľahšie stečú a nevpijú sa do najvrchnejšej časti materiálu. Ani bez tohto ošetrenia nám síce oblečenie nepremokne (samotná membrána vodu neprepustí cez spodnú vrstvu), avšak pri navlhnutej vonkajšej strane takého oblečenia horšie "dýcha", odvádza menej vlhkosti smerom von a tým pádom sa môžeme ľahšie spotiť.

 

Najspodnejšiu vrstvu oblečenia, predovšetkým zo syntetických materiálov, ale aj z bavlny, je vhodné vyprať po každom (dlhšom) nosení, no nie zakaždým je nutné ju prať v práčke. Často postačí preplákanie v čistej, alebo v mydlovej vode. Dôkladnejšie opranie po tom môžeme zvoliť vždy po niekoľkých noseniach. Veľkú výhodu má oblečenie zo špeciálnej Merino vlny, ktorá okrem vynikajúcich hrejivých účinkov vlny (dokonca aj keď je vlhká) vyniká aj v prirodzenej antibakteriálnosti - zmanená to, že baktérie spôsobujúce zápach sa v Merino vlne nemnožia a oblečenie teda takmer nezapácha. V takomto prípade je možné oblečenie prať menej často, prípadne ho iba narýchlo vypláchať v čistej vode.


Obuv je nutné pravidelne čistiť od špiny a nečistôt a raz za čas impregnovať (čím staršia obuv, tým je impregnácia želanejšia). Typ impregnácie záleží od použitého materiálu. Ako sme spomínali už vyššie, impregnácia sa hodí aj na odev - či už ide o membránové "hard-shell" materiály ako Gore-Tex, alebo o softshellové oblečenie. Vhodné je oblečenie impregnovať hneď po vypraní.

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2024 © xTrek.sk - outdoor