Kategórie      

xTrek - Facebook xTrek - Pinterest xTrek - Twitter xTrek - Pinterest xTrek - Pinterest

 

Ako vybrať snežnice

Pridané: 19.02.2013

Snežnice ponúkajú popri bežkách a skialpinizme či ski-touringu možnosť podnikať zaujímavé výlety aj v tuhej zime s veľkou snehovou pokrývkou. Ako funguje princíp snežníc, aké typy snežníc existujú a podľa čoho sa rozhodovať pri výbere, aby Vám konkrétny model čo najlepšie vyhovoval - s tým všetkým vám skúsime pomôcť v našom článku.

 

1. O snežniciach všeobecne

 

Jeden zo zaujímavých vynálezov, ktorý nám tu zanechali predkovia zo severských a horských oblastí patria snežnice. Boli využívane už veľa  storočí dozadu ako účelný prostriedok, ktorý významne uľahčoval cestu hlbokým snehom. Táto výhoda snežníc je stále aktuálna i dnes, aj keď účel sa vo väčšine prípadov zmenil. V dnešnej dobe sa s nimi stretneme ako skvelou pomôckou na oddych či športovanie v zimnom období, čím ďalej tým viac sa stávajú obľúbenou súčasťou zimnej turistiky.

 

 

Historia sneznic

 

 

Okrem vyššie spomenutej funkcionality snežníc, t.j. že rozložia hmotnosť človeka do väčšej plochy a tým zabránia človeku zaboriť sa do hlbokého snehu, môžeme hovoriť o mnohých ďalších výhodách. Snežnice totiž môžu využívať aj nelyžiari, keďže pohyb na nich si rozhodne nevyžaduje znalosť tohto športu a ani žiaden iný dodatočný tréning. Snežnice si tak môžu pokojne obuť aj deti a vydať sa s vami naprieč zasneženou krajinou. No snežnice neposlúžia iba zimným turistom, ale aj napr. snowboardistom či horolezcom, ktorí si ich rýchlo a ľahko nasadia a vyšľapú si cestu nahor cez hlboký sneh.

 

Netreba si však myslieť, že snežnice môžu nahradiť skialpinistické lyže. Hlavným rozdielom medzi týmito dvomi prvkami zimnej výbavy je to, že v snežniciach sa z kopca nebudete môcť skĺznuť a môžu byť pomalšie aj po rovine. Na druhej strane sa človek na snežniciach dostane všade (teda aj tam, kde sa lyžami ťažko dostanete), hlavne v členitom teréne a aj mimo bežeckých stop. Ďalšou z ich výhod je, že snežnice sa dajú veľmi ľahko obuť, vyzuť a rovnako tak zložiť a zbaliť. Keď sa na vec pozeráme aj z hľadiska financií, snežnice vás vyjdú lacnejšie než skialpinistické lyže. Snežnice prinášajú nezanedbateľnú výhodu pre tých, ktorí dbajú o svoje zdravie, keďže počas chôdze na nich spálite omnoho viac kalórií než pri normálnej chôdzi.

 

 

2. Aké snežnice sú pre vás vhodné

Ak ste sa teda rozhodli pre kúpu snežníc, v nasledujúcej časti vám prinášame niekoľko tipov, ako si vybrať tie správne snežnice.

 

2.1 Podľa charakteru terénu a typu snehu

V prvom rade si musíte rozmyslieť, na čo a kde budete snežnice využívať, na základe čoho si viete následne zvoliť presný typ snežníc1:

 

V prvom rade zvážte na akých túrach/prechádzkach chcete snežnice využívať, či ich potrebujete len na nevyhnutný krátky presun z bodu A do bodu B cez husto zasnežený terén, či na prechádzky a krátke túry v nie príliš náročnom teréne, na dlhšie túry v mierne členitom prostredí alebo na účely vysokohorskej turistiky.

 

Na prechádzkach si vystačíte s jednoduchými neprepracovanými a zároveň najlacnejšími typmi snežníc. Odporúčame najmä dlhšie a širšie snežnice s jednoduchým viazaním. Čím viac náročnejší terén, tým musíte zvažovať prepracovanejšie snežnice z odolných materiálov. Platí, že čím viac členitejší terén hodláte zdolať, potrebujete kratšie a užšie snežnice s uchytením špičky, ale aj päty. Pre vysokohorské terény odporúčame navyše ozubenie či tzv. rýchloupináky. Ak však chcete využívať snežnice na úplne iné účely, napr. na beh, v tom prípade tiež siahnite po ľahkých a krátkych typoch snežníc.

 

Podobná logika platí aj pre terén s hlbokým snehom vs. zľadovatený a vysokohorský terén. Čím je sneh hlbší, tým potrebuje väčšie a širšie snežnice, aby vás udržali a vy ste sa nezabárali. Naopak pre zľadovatený terén sa vám určite zídu pevnejšie snežnice s ozubením či hrotmi, aké sa používajú aj pri "mačkách".

 

Tvary a typy sneznic

 

 

2.2 Podľa typu snežníc

A: Klasické:

  • Keď hovoríme o klasických snežniciach, máme na mysli tie, ktoré sa najviac podobajú tradičným snežniciam ako ich poznáme pár storočí dozadu.
  • Sú tvorené z prírodných materiálov – rám je buď drevený alebo bambusový a je vyplnený koženými popruhmi;
  • Čo sa tvaru týka, môžeme sa stretnúť s celou radou rôznych tvarov;
  • Viazanie pozostáva z kožených remienok (cez špičku, pätu a nart);
  • Chýba ozubenie, ktoré zľahčuje bezpečný pohyb;
  • Existujú dva druhy tohto typu snežníc: buď sú to tie najlacnejšie, ktoré slúžia ako tzv. núdzový prostriedok pre turistov v zime, ktorých prekvapí hlboký sneh alebo naopak drahé typy indiánskeho typu;
  • Vhodné do miernych terénov, do Tatier ich už neodporúčame;
  • Napr.: IFTAR, Tarcu.

Klasicke sneznice

 

 

B: Moderné:

1. s kovovým rámom:

  • Tento typ snežníc je charakteristický duralovým/hliníkovým rámom s napnutou pevnou a odolnou syntetickou tkaninou ako výplet;
  • Môžu mať buď tvar kvapky alebo medvedej laby, ktorý je o čosi pretiahnutý;
  • Čo sa viazanie týka, tvorí ho umelohmotná plocha s remienkovým upevnením, ale s možnosťou doťahovania;
  • Umožňujú voľný pohyb päty ako vlastne všetky moderné typy snežníc;
  • Na spodnej časti sa nachádzajú protišmykové hroty (pri snežniciach typu MSR sa ozubenie nachádza aj po bokoch).
  • Hodia sa do nepríliš náročného terénu s hlbokým prašanom (stúpanie do 20°, traverz 15°), ale pritom pokojne aj na dlhé túry, pri traverzoch sa však noha môže šmýkať;
  • Napr. Sasquetch, Atlas, MSR.

Kovove sneznice

 

 

Kovove sneznice

 

 

 

2. plastové:

  • Tieto snežnice patria k najprepracovanejším a ich hlavným prvkom je plastová nosná plocha;
  • Viazanie na tomto type snežníc sa približuje tomu na skialpinistických lyžiach (upína sa na dosku jednoduchým viazaním, ktoré je spojené kĺbom s doskou snežnice) alebo je naopak podobné snowboardovému (do ktorého sa upne noha s topánkou);
  • Okrem predného ozubenia a oceľových hrotov má aj bočné, ktoré vedie po stranách.
  • Niektoré typy majú aj tzv. hrazdičku pod pätu (slúži k nadvihnutiu päty pri výstupoch, čím uľahčia pohyb a aj nápor kladený na pätu, ktorá sa tým pádom nemusí toľko namáhať);
  • Sú vhodné do najnáročnejších terénov, a to predovšetkým v kamenistom, či zľadovatenom a strmom teréne, čiže sú určené na vysokohorskú turistiku než pohodlnú vychádzku;
  • napr.: Inook, Morpho, TSL...

Plastove sneznice

 

 

 

2.3 Podľa veľkosti

Akú veľkosť si zvoliť:

Najdôležitejším faktorom pri výbere snežníc je zvoliť si ich správnu nosnosť, keďže hlavnou funkčnosťou snežníc je, aby zvládli vašu váhu a vy ste sa nezaborili do snehu. Preto je nutné si spočítať vašu celkovú hmotnosť + hmotnosť oblečenia a ďalšej výbavy, ktorú budete niesť. Podľa toho, ako plánujete snežnice používať, si viete sami najlepšie uvedomiť, koľko kilogramov k svojej hmotnosti treba pripočítať. Ak budete používať snežnice iba na malé, krétke výlety, stačí pripočítať cca 8 - 10 kg na oblečenie a základnú výbavu, aj s rezervou. Pri použitie na dlhé treky, alebo ako doplnok k snowboardu či horolezeckej výbave treba pripočítať k svojej hmotnosti kľudne aj 20 kg, alebo aj viac. V každom prípade, ak vážite 50 - 60 kg, budú vám stačiť aj malé snežnice, ak máte hmotnosť vyššiu, odporúčame si to čo najpresnejšie premyslieť, prepočítať a porovnať s udávanou nosnosťou snežníc. Na použitie priamo v teréne okrem uvádzanej nosnosti vplýva aj typ snehu - pri pevnom, mierne zľadovateľom snehu sa budú snežnice zabárať menej a tým pádom zvládnu aj väčšiu ako udávanú nosnosť. Pri mäkkučkom "prašane" však viete, že bude každé kilo vašej váhy tlačiť snežnice hlbšie o to silnejšie.

 

Od udávanej nosnosti sa potom odvíja veľkosť snežníc - zjednodušene, čím je nosnosť vyššia, tým musia byť snežnice väčšia. Najväčší rozdiel je väčšinou v dĺžke snežnice, líši sa však aj šírka a vykrojenie snežníc. Otvory v snežniciach sú praktické na to, aby sa na ne nenaberal sneh. Avšak čím viac otvorov v snežniciach bude, tým viac to musí byť vykompenzované väčšou dĺžkou a šírkou snežnice, aby bola celková plocha rovnaká. Niektoré modely ponúkajú možnosť pripnutia či odopnutia prídavných častí, podľa toho, kto ich používa, koľko výbavy si beriete, alebo v akom type snehu sa budete pohybovať. Tým pádom si viete snežnice zmenšiť, ak práve maximálnu nostnosť nepotrebujete, alebo zväčšiť, ak si beriete výbavy viac, alebo viete, že sa budete pohybovať v prašnom snehu.


Typy viazania:

  • pevná:možno uchytiť celú plochu topánky, je vhodné do náročnejšieho terénu (aj s prekážkami) no na kratšiu cestu;
  • pohyblivé:voľný pohyb päty, nevhodné na chôdzu dozadu, ťažšie pri prekračovaní prekážok;
  • variabilné: viazanie, ktoré umožňuje prepínanie medzi viacerými režimami - voľná päta, pevné viazanie, zdvihnutá päta pri stúpanní
  • špeciálne: atypické uchytenie špeciálnej topánky alebo možnosť upnutia topánok s mačkami a pod.

3 Doplnky k snežniciam

  • pevné turistické zimné topánky;
  • teleskopické palice - dodávajú oporu a stabilitu pri výstupoch i zostupoch, dôraz klaďte na veľkosť tanierika;
  • obal na snežnice s možnosťou pripojenia palíc;
  • kvalitné športové zimné oblečenie – funkčná spodná vrstva oblečenia, zateplovacia vrstva, nepremokavá vrchná vrstva;
  • pohodlný batoh s možnosťou uchytenia snežníc na batoh;
  • do hlbokého snehu odporúčame aj návleky.

4 Ďalšie tipy

  • používajte pevný typ topánky;
  • impregnujte textilné a kožené súčasti snežníc;
  • môžete použiť lyžiarsky vosk proti namŕzaniu kovových častí;
  • nevstupujte so snežnicami do lyžiarskych stôp;
  • ak to terén vyžaduje, vymeňte včas snežnice za mačky.

5 Zaujímavosti

I keď u nás počuť o snežniciach len posledných pár rokov, existujú mnoho storočí, ba až tisícročí dozadu. Podľa hypotézy archeológa Jacqui Wooda je rám, ktorý sa našiel pri múmii Ötziho spred 3300 rokov pred n.l., považovaný za zbytok snežníc. Ďalšie zmienky o snežniciach sa tiež datujú do obdobia pôsobenia gréckeho historika a filozofa Strabona (cca 63 pred n.l. - 24 rokov pred n.l.), ktorý uvádzal, že obyvatelia Kaukazu používali veľké ploché kusy kože, aby sa neborili do snehu, a že Arméni k tomuto účelu používali guľaté drevené dosky. V súvislosti so snežnicami sa tiež uvádza, že práve schopnosť Francúzov používať snežnice dokonca výrazne ovplyvnila francúzsku a indiánsku vojnu – dve jej bitky sa označujú názvom Bitka na snežniciach z roku 1757 (Battle on snowshoes).

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2024 © xTrek.sk - outdoor