Kategórie      

xTrek - Facebook       xTrek - Twitter       xTrek - PinterestAko vybrať snežnice

Pridané: 19.02.2013

Snežnice ponúkajú popri bežkách a skialpinizme možnosť podnikať zaujímavé výlety aj v tuhej zime s veľkou snehovou pokrývkou. Ako funguje princíp snežníc, aké typy snežníc existujú a podľa čoho sa rozhodnúť pre konkrétny model, aby vám čo najlepšie vyhovoval - s tým všetkým vám skúsime pomôcť v našom článku.

 

1. O snežniciach všeobecne

 

Medzi jeden z vynálezov, ktorý nám tu zanechali naši predkovia, nepochybne patria snežnice. Tieto boli využívane už pár storočí dozadu ako účelný prostriedok, ktorý významne uľahčoval cestu hlbokým snehom. Táto výhoda snežníc je stále aktuálna i dodnes a aj preto sa čím ďalej tým viac stávajú nevyhnutnou súčasťou zimnej turistiky.

 

 

Historia sneznic

Zdroj: http://www.wikipedia.org

 

 

Okrem vyššie spomenutej funkcionality snežníc, t.j. že rozložia hmotnosť človeka do väčšej plochy a tým zabránia človeku zaboriť sa do hlbokého snehu, môžeme hovoriť o mnohých ďalších výhodách. Snežnice totiž môžu využívať aj nelyžiari, keďže pohyb na nich si rozhodne nevyžaduje znalosť tohto športu a ani žiaden iný dodatočný tréning. Snežnice si tak môžu pokojne obuť aj deti a vydať sa s vami naprieč zasneženou krajinou. No snežnice neposlúžia iba zimným turistom, ale aj napr. snowboardistom či horolezcom, ktorí si ich rýchlo a ľahko nasadia a vyšľapú si cestu nahor cez hlboký sneh.

 

Netreba si však myslieť, že snežnice môžu nahradiť skialpinistické lyže. Hlavným rozdielom medzi týmito dvomi prvkami zimnej výbavy je to, že v snežniciach sa z kopca nebudete môcť skĺznuť a môžu byť pomalšie aj po rovine. Na druhej strane sa človek na snežniciach dostane všade (teda aj tam, kde sa lyžami ťažko dostanete), hlavne v členitom teréne a aj mimo bežeckých stop. Ďalšou z ich výhod je, že snežnice sa dajú veľmi ľahko obuť, vyzuť a rovnako tak zložiť a zbaliť. Keď sa na vec pozeráme aj z hľadiska financií, snežnice vás vyjdú lacnejšie než skialpinistické lyže. Snežnice prinášajú nezanedbateľnú výhodu i pre dámy (a nielen pre ne), keďže počas chôdze na nich spálite omnoho viac kalórií než pri normálnej chôdzi.

 

 

2. Aké snežnice sú pre vás vhodné

Ak ste sa teda rozhodli pre kúpu snežníc, v nasledujúcej časti vám prinášame niekoľko tipov, ako si vybrať tie správne snežnice.

 

2.1 Podľa charakteru terénu a typu snehu

V prvom rade si musíte rozmyslieť, na čo a kde budete snežnice využívať, na základe čoho si viete následne zvoliť presný typ snežníc1:

 

V prvom rade zvážte na akých túrach/prechádzkach chcete snežnice využívať, či ich potrebujete len na nevyhnutný krátky presun z bodu A do bodu B cez husto zasnežený terén, či na prechádzky a krátke túry v nie príliš náročnom teréne, na dlhšie túry v mierne členitom prostredí alebo na účely vysokohorskej turistiky.

 

Na prechádzkach si vystačíte s jednoduchými neprepracovanými a zároveň najlacnejšími typmi snežníc. Odporúčame najmä dlhšie a širšie snežnice s jednoduchým viazaním. Čím viac náročnejší terén, tým musíte zvažovať prepracovanejšie snežnice z odolných materiálov. Platí, že čím viac členitejší terén hodláte zdolať, potrebujete kratšie a užšie snežnice s uchytením špičky, ale aj päty. Pre vysokohorské terény odporúčame navyše ozubenie či tzv. rýchloupináky. Ak však chcete využívať snežnice na úplne iné účely, napr. na beh, v tom prípade tiež siahnite po ľahkých a krátkych typoch snežníc.

 

Podobná logika platí aj pre terén s hlbokým snehom vs. zľadovatený a vysokohorský terén. Čím je sneh hlbší, tým potrebuje väčšie a širšie snežnice, aby vás udržali a vy ste sa nezabárali. Naopak pre zľadovatený terén sa vám určite zídu kratšie a užšie snežnice s ozubením.

Tvary a typy sneznic

 

 

2.2 Podľa typu snežníc

A: Klasické:

 • Keď hovoríme o klasických snežniciach, máme na mysli tie, ktoré sa najviac podobajú tradičným snežniciam ako ich poznáme pár storočí dozadu.
 • Sú tvorené z prírodných materiálov – rám je buď drevený alebo bambusový a je vyplnený koženými popruhmi;
 • Čo sa tvaru týka, môžeme sa stretnúť s celou radou rôznych tvarov;
 • Viazanie pozostáva z kožených remienok (cez špičku, pätu a nart);
 • Chýba ozubenie, ktoré zľahčuje bezpečný pohyb;
 • Existujú dva druhy tohto typu snežníc: buď sú to tie najlacnejšie, ktoré slúžia ako tzv. núdzový prostriedok pre turistov v zime, ktorých prekvapí hlboký sneh alebo naopak drahé typy indiánskeho typu;
 • Vhodné do miernych terénov, do Tatier ich už neodporúčame;
 • Napr.: IFTAR, Tarcu.

Klasicke sneznice

 

 

B: Moderné:

1. s kovovým rámom:

 • Tento typ snežníc je charakteristický duralovým/hliníkovým rámom s napnutou pevnou a odolnou syntetickou tkaninou ako výplet;
 • Môžu mať buď tvar kvapky alebo medvedej laby, ktorý je o čosi pretiahnutý;
 • Čo sa viazanie týka, tvorí ho umelohmotná plocha s remienkovým upevnením, ale s možnosťou doťahovania;
 • Umožňujú voľný pohyb päty ako vlastne všetky moderné typy snežníc;
 • Na spodnej časti sa nachádzajú protišmykové hroty (pri snežniciach typu MSR sa ozubenie nachádza aj po bokoch).
 • Hodia sa do nepríliš náročného terénu s hlbokým prašanom (stúpanie do 20°, traverz 15°), ale pritom pokojne aj na dlhé túry, pri traverzoch sa však noha môže šmýkať;
 • Napr. Sasquetch, Atlas, MSR.

Kovove sneznice

 

 

Kovove sneznice

 

 

 

2. plastové:

 • Tieto snežnice patria k najprepracovanejším a ich hlavným prvkom je plastová nosná plocha;
 • Viazanie na tomto type snežníc sa približuje tomu na skialpinistických lyžiach (upína sa na dosku jednoduchým viazaním, ktoré je spojené kĺbom s doskou snežnice) alebo je naopak podobné snowboardovému (do ktorého sa upne noha s topánkou);
 • Okrem predného ozubenia a oceľových hrotov má aj bočné, ktoré vedie po stranách.
 • Niektoré typy majú aj tzv. hrazdičku pod pätu (slúži k nadvihnutiu päty pri výstupoch, čím uľahčia pohyb a aj nápor kladený na pätu, ktorá sa tým pádom nemusí toľko namáhať);
 • Sú vhodné do najnáročnejších terénov, a to predovšetkým v kamenistom, či zľadovatenom a strmom teréne, čiže sú určené na vysokohorskú turistiku než pohodlnú vychádzku;
 • napr.: TSL.

Plastove sneznice

 

 

 

2.3 Podľa veľkosti

Akú veľkosť si zvoliť:

Najdôležitejším faktorom pri výbere snežníc je zvoliť si ich správnu nosnosť, keďže hlavnou funkčnosťou snežníc je, aby zvládli vašu váhu a vy ste sa nezaborili do snehu. Preto je nutné si zvážiť vašu celkovú váhu + všetko ostatné na vás (oblečenie, výstroj, batoh, atď.). Pri váhe 50 kg stačia i malé snežnice, s váhou nad 65 kg odporúčame vybrať snežnice s nosnosťou väčšou než 80 kg (zvažujeme totiž aj vyššie spomínané doplnky turistu).

 

Akú dĺžku snežníc si vybrať:

Velkost sneznic
Typy viazania2:

 • pevné:možno uchytiť celú plochu topánky, vhodné do náročnejšieho terénu (aj s prekážkami) no na kratšiu cestu;
 • pohyblivé:voľný pohyb päty, nevhodné na cúvanie;
 • špeciálne: atypické uchytenie špeciálnej topánky alebo možnosť upnutia topánok s mačkami a pod.

3 Doplnky k snežniciam

 • trekové topánky alebo špeciálne do TSL s viazaním Step-in;
 • teleskopické palice - dodávajú oporu a stabilitu pri výstupoch i zostupoch, dôraz klaďte na veľkosť tanierika;
 • obal na snežnice s možnosťou pripojenia palíc;
 • klasická zimná výstroj – ako na lyže;
 • pohodlný batoh;
 • do hlbokého snehu odporučujeme aj návleky.

4 Ďalšie typy

 • používajte pevný typ topánky;
 • impregnujte textilné a kožené súčasti snežníc;
 • môžete použiť lyžiarsky vosk proti namŕzaniu kovových častí;
 • nevstupujte so snežnicami do lyžiarskych stôp;
 • vymeňte včas snežnice za mačky3.

5 Zaujímavosti

I keď u nás počuť o snežniciach len posledných pár rokov, existujú mnoho storočí, ba až tisícročí dozadu. Podľa hypotézy archeológa Jacqui Wooda je rám, ktorý sa našiel pri múmii Ötziho spred 3300 rokov pred n.l., považovaný za zbytok snežníc4. Ďalšie zmienky o snežniciach sa tiež datujú do obdobia pôsobenia gréckeho historika a filozofa Strabona (cca 63 pred n.l. - 24 rokov pred n.l.), ktorý uvádzal, že obyvatelia Kaukazu používali veľké ploché kusy kože, aby sa neborili do snehu, a že Arméni k tomuto účelu používali guľaté drevené dosky5. V súvislosti so snežnicami sa tiež uvádza, že práve schopnosť Francúzov používať snežnice dokonca výrazne ovplyvnila francúzsku a indiánsku vojnu – dve jej bitky sa označujú názvom Bitka na snežniciach z roku 1757 (Battle on snowshoes)6.

 

 

Zdroje:

http://www.alpina.cz/vybaveni/sneznice.htm

http://www.epuls.cz/sport-a-pohyb/759-sneznice-nejsnazsi-pohyb-zimni-prirodou

http://www.hanibal.cz/poradna/jak-vybrat/141-jak-vybrat-sneznice/

http://www.outdoorguide.cz/sneznice-jak-vybrat-tipy-triky-typologie-1061.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sn%C4%9B%C5%BEnice#cite_note-1

http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107769-sneznice-na-postupu

http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/lyzovani/sneznice.php

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2021 © xTrek
xTrek.sk nájdete na GLAMI.sk