Kategórie      

xTrek - Facebook xTrek - Pinterest xTrek - Twitter xTrek - Pinterest xTrek - Pinterest

 

Ako sa zbaliť na turistiku

Pridané: 06.08.2015

Výlety do prírody sú pre väčšinu z nás príjemným relaxom a spôsobom ako si oddýchnuť od každodenných povinností a starostí. Aby sme si však pobyt v prírode dokonale vychutnali a oddych sa nezmenil na nepríjemný boj s počasím, únavou a inými okolnosťami, je potrebné si niekoľko vecí naplánovať vopred. Okrem premyslenia cieľu a trasy výletu je rovnako dôležité venovať niekoľko minút príprave výbavy, ktorá sa nám môže zísť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa zbaliť na turistiku do prírody a čo si so sebou určite zobrať a nezabudnúť pred odchodom na túru.



 

 

Chystáte sa na výlet do hôr? Naplánovali ste si príjemnú prechádzaku v prírode, alebo túru na niektoré z pekných miest? Okrem odhodlania a dobrej nálady je však nutné zobrať so sebou aj niekoľko ďalších drobností. Potrebná outdoorová výbava a výstroj Vám pomôžu vychutnať si Váš výlet naplno a sústrediť sa iba na to príjemné.

 

Byť dobre zbalený na turistiku znamená nájsť ideálny kompromis medzi všetkou potrebnou výbavou a čo najnižšou váhou, ktorú budeme nosiť. Pri zhodnotení toho, čo budeme potrebovať, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Inú výbavu budeme potrebovať na jednodňovej prechádzke po frekventovanej značenej turistickej trase a iné nároky si vyžaduje zimný viacdňový pochod. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že je potrebné mať so sebou nielen to, čo budeme potrebovať, ale aj to, čo by sme mohli využiť pri neočakávaných situáciách. Je dobré už vopred zvážiť možné zmeny počasia, prípadne sa zamyslieť, čo by nám pomohlo napríklad pri silnej únave, zdravotných komplikáciách, alebo iných možných problémoch.

 

Podľa čoho sa rozhodovať:

 

Ako sa zbaliť na túruPri zhodnotení toho, čo budeme potrebovať je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Inú výbavu budeme potrebovať na jednodňovej prechádzke po frekventovanej značenej turistickej trase a iné nároky si vyžaduje zimný viacdňový pochod. Čo teda zohľadniť?

Ročné obdobie a aktuálne počasie

Zimné obdobie kladie na potrebnú výstroj vyššie nároky – či už sa jedná o dostatočne teplé a odolné oblečenie, alebo pomôcky ako snežnice, mačky, paličky či skialpovú výstroj. Ani v lete však netreba podceňovať potrebu dobrej výbavy – dostatok vody, oblečenie pre prípadné silné búrky a dažde a iné kusy výstroja môžu byť rovnako dôležité ako teplá bunda v zime

Ideme na túru sami, alebo vo väčšej skupine ?

Ak túru plánujeme vo väčšej skupine, je možné sa dohodnúť a niektoré potrebné veci “zdieľať”. Varič a riad na prípavu jedla nemusí niesť každý člen “výpravy” vlastný, ak sa vopred dohodneme. Rovnako napríklad lekárnička pre prípad úrazu nemusí byť v batohu každého člena výpravy – v núdzi Vám ju kamarát určite ochotne poskytne. Hlavne pri dlhých a náročných trekoch tak vieme ušetriť veľa kilogramov váhy, ktorú by sme inak niesli na chrbte

Terén v ktorom sa budeme pohybovať

Výstup na skalnatý vrchol hory, alebo prechod hustým lesom – pre každý prípad sa Vám zídu iné drobnosti – trekkingové paličky pri prudkom zostupe, alebo návleky na topánky pri prechode vlhkou húštinou, ochrana pred silným vetrom na hrebeni, alebo pomôcky pre dobrú orientáciu tam, kde je ťažké nájsť cestu. V každej situácii využijete niečo iné.

Okolie trasy a cieľu výletu

Pre zváženie potrebného vybavenia je rovnako dôležité, kade bude naša trasa prechádzať. Ak pôjdeme cez viaceré dediny, kde sa môžeme zastaviť na občerstvenie, doplniť vodu, alebo v prípade viacdňového prechodu prespať, budeme potrebovať menej vecí, ako v prípade nutnosti stravovania sa a prespatia priamo v prírode. Je vhodné dopredu si premyslieť, či sa pozdĺž našej plánovanej trasy nachádza ubytovanie, stravovanie, vysokohorské chaty alebo útulne na prespatie a pramene, kde si môžeme doplniť zásoby vody.

Frekventovanosť trasy a možnosť prerušenia túry

Ak ideme na vychádzku po značenej trase, po ktorej chodia stovky iných turistov, nemusíme si robiť starosti, že v krízovej situácii by nám niekto nepomohol. Rovnako ak pri náročnej túre v polovici zistíme, že sme svoje sily precenili, a je možné zísť za niekoľko desiatok minút na autobus domov, je naše plánovanie o to jednoduchšie. Iná situácia je pri výlete, kde možno za celý deň nikoho iného nestretneme a kde nie je možné trasu v polovici prerušiť a od najbližšej “civilizácie” nás budú deliť hodiny pochodu. Vtedy je nutné byť vopred pripravený na čo najviac možných komplikácií a problémov tak, aby sme ich vedeli zvládnuť aj úplne sami.

 

Čo by sa nám teda mohlo zísť a na čo by sme nemali určite zabudnúť?

 

 

   Určite budeme potrebovať:                 

     Mali by sme zobrať aj:

      Kvalitnú a pohodlnú obuv

      Mapu a/alebo GPS

      Vhodné ponožky

      Nôž / univerzálny “švajčiarsky” nožík

      Batoh primeranej veľkosti

      Čelovku / baterku

       Nepremokavú vrstvu oblečenia - bundu a nohavice

      Trekkingové paličky

      Náhradné oblečenie – tričko, ponožky..

      Externú batériu (powerbank) pre elektronické zariadenia

      Dostatok tekutín


      Dostatok jedla

  Podľa terénu či počasia aj:

      Čiapku / šatku

      Návleky

      Lekárničku (resp. jej obsah - náplaste, obväz..)

 

      Mobil (pre prípad núdze)

  V prípade viacdňových túr:

      Aspoň jeden doklad totožnosti

      Stan a karimatku alebo hamak (hojdaciu sieť) 

      Peniaze (hotovosť)

      Varič a riad na prípravu jedla 


        

  Podľa počasia aj:

  V zime podľa terénu aj:

      Jednu alebo viac zateplovacích vrstiev

      Snežnice alebo skialpy

      Rukavice

      Kuklu / masku na tvár


      Mačky

  Podľa trasy aj:

      Cepín

      Poistenie do hôr (v zahraničí vždy)



   Výlet nám môže spríjemniť:

  V prípade viacdňových túr:

      Fotoaparát

      Spací vak

      Ďalekohľad

 

 

Pohodlnná a kvalitná obuv

Dobrá obuv je absolútnym základom pre akýkoľvek výlet. Ani tú najkrajšiu scenériu a úžasné výhľady si nevychutnáte, keď vás už po prvých kilometroch začnú tlačiť topánky a kvôli otlakom budete myslieť iba na každý ďalší krok. Obuv je dobré mať vopred vyskúšanú. Pri nových topánkach je dobré ich “rozchodiť” ešte pred výletom a niekoľko krát si ich obuť na kratšie prechádzky. Voľba vhodného typu obuvy je však ešte dôležitejšia. Topánky by mali byť dostatočne pevné a nepremokavé. Štandardom pre turistické topánky je pevná a odolná podrážka typu Vibram, alebo jej ekvivalent a použitie nepremokavých materiálov – Gore-Tex, eVent, Nubuk a ďalšie kvalitné materiály zabezpečia, že Vám topánky nepremoknú, čo je základom pre predchádzanie odrenín, otlakov a iných nepríjemností.

 

Turistické oblečenie

bunda Zajo AndesOblečenie je rovnako dôležitá časť výbavy ako obuv. Oblečenie musí byť pohodlné, priedušné a schopné ochrániť vás pred vplyvmi počasia. Prirodzene, oblečenie volíme podľa ročného obdobia a aktuálneho počasia. Základným pravidlom je, aby sme vždy boli pripravení na zmeny počasia a na možnosť silného ochladenia a dažďa. Praktické je využívať vrstvenie oblečenia – vrstvy si potom môžeme podľa potreby obliekať, alebo vyzliekať, aby sme sa nepotili, ale aby sme neboli podchladení. Vrchné vrstvy by mali byť v každom prípade vodeodolné. Viac o tom, ako sa správne obliecť do hôr, nájdete v našom ďalšom článku.

 

Okrem oblečenia, ktoré si dáme priamo na seba, je praktické si zabaliť niekoľko ďalších kusov do batohu – nepremokavá vrchá vrstva (bunda, alebo pršiplášť – poncho), náhradné tričko na prezlečenie pri silnom prepotení, náhradné ponožky.

 

Netreba zabúdať ani na praktické drobnosti, ktoré nám môžu na výlete dobre poslúžiť. Kvalitné pevné turistické ponožky sú pre pohodlné chodenie takmer rovnako dôležité ako pohodlné topánky. Čiapka nám poslúži hlavne v zime (tretina až polovica tepla z tela uniká cez hlavu), no aj v lete je potrebné sa chrániť pred slnkom – šiltovka, klobúk, alebo akákoľvek iná pokryvka hlavy je nutnosť. Vhodnou alternatívou je aj multikunfkčná šatka. Využijeme ju v mnohých situáciách – ako ochranu pred vetrom, pred slnkom, pred zimou, alebo ako potítko pri horúcom počasí. V zime by sme nemali zabudnúť na rukavice, pri extrémnom vetre alebo chlade pomôže ochrana tváre v podobe kukly, alebo masky.

 

Batoh

Výber správneho batohu vychádza predovšetkým z dĺžky a náročnosti túry, teda z toho, čo všetko si potrebujeme zbaliť. Batohy sú dostupné v takmer neobmedzenej škále objemov, od najmenších batohov na malé túru až po 90 a 100 litrové batohy, s ktorými sa dá cestovať aj týždne a mesiace. V ideálnom prípade zvolíme batoh tak, aby sme doňho zbalili práve toľko, koľko potrebujeme – extrémne preplnený a “ovešaný” malý batoh je nepohodlný na nosenie, príliš veľký batoh je zasa zbytočne tažký a nemotorný, aj keď nebude naložený doplna. Batoh by mal byť v prvom rade pohodlný a dobre nastaviteľný, čo hrá rolu hlavne pri väčšom objeme. Všímajte si v prvom rade nastaviteľnosť ramenných a ostatných sťahovacích popruhov a spôsob odvetrania chrbta. Niektoré väčšie batohy navyše poskytujú možnosť vertikálneho nastavenia celého chrbtového systému – t.j. posunutie celého batohu vyššie alebo nižšie voči ramenným popruhom. Táto možnosť slúži na lepšie nastavenie tažiska batohu, vzhľadom k rozdielnej výške turistu, ktorý ho bude nosiť. Ďalším dôležitým faktorom pri výbere správneho batohu je dostatok rôznych vreciek a oddelení a ich dostupnosť a dostatok vonkajších úchytov na špecifický výstroj (trekkingové paličky, cepín, laná, hydrovak, snežnice, skialpy, prilba,..). Čím viac dobre dostupných vreciek a oddelení bude batoh mať, tým ľahšie sa dostanete k výbave, ktorú práve potrebujete, bez nutnosti vyberania iných vecí. Pri výbere zohľadnite aj to, na aké aktivity budete batoh využívať a uistite sa, či poskytuje úchyty na konkrétnu výbavu. Batohy často ponúkajú možnosť oddelenia dvoch hlavných komôr – spodnej (kde si napríklad môžeme uložiť spací vak, alebo oblečenie, ktoré má byť “po ruke”) a hlavnej "vrchnej". Každá komora v takom prípade dostupná samostatne. Pri niektorých batohoch nechýba možnosť druhého, bočného, alebo predného prístupu do hlavnej komory, aby sme sa dostali aj k veciam uloženým nižšie, bez nutnosti vyberať veci nad nimi. Dôležitým prvkom sú bočné úchyty na flašu s vodou, resp. príprava na vodný vak, ak preferujete túto možnosť. Taktiež si premyslite, či má batoh ľahko prístupné ďalšie oddelenia – napr. na nepremokavú bundu, na mapu, telefón, alebo akékoľvek iné veci, ktoré budete chcieť často vyberať, alebo by mali byť rýchlo dostupné. Pri väčších batohoch na dlhé cestovanie (napr. backpacking po rôznych mestách) je praktická možnosť odopnutia niektorej časti batohu (napr. horného veka), ktorý sa potom dá použiť ako samostatná taška či ladvinka na krátne výlety a prechádzky, bez nutnosti nostiť so sebou celý batoh.

 

Aby sa batoh dobre nosil, je dôležité aj správne uloženie vecí v ňom. V prvom rade musíme brať dôraz na dostupnosť potrebných vecí - to, čo budeme vyberať často by malo byť navrchu, alebo v samostatných vreckách. Druhý faktor, ktorý je dobré zohľadniť, je uloženie podľa hmotnosti. Batoh by mal byť vyvážený, aby Vás neťahal na niektorú stranu a zároveň aby čo najmenej "ťahal" dozadu. Najťažšie veci je preto dobré uložiť čo najbližšie k ťažisku - t.j. blízko k chrbtu a približne vo výške ramien až lopatiek. Naspodu a na úplnom vrchu batohu je naopak vhodné miesto pre hmotnostne ľahšie veci.

 

Jedlo a pitie

Smäd a hlad vedia inak príjemný výlet nielen znepríjemniť, no môžu byť aj veľmi nebezpečené pre naše zdravie. Dostatok tekutín a energie v podobe vody a jedla preto nesmie chýbať v žiadnom batohu. Aj tu je dobré vopred plánovať a zistiť, či je možné po ceste doplniť zásoby – či už najesť sa v reštaurácii alebo vo vysokohorskej chate po ceste, alebo doplniť vodu z prameňa, ktorý sa nachádza pri našej trase. V tomto prípade však určite platí “lepšie viac ako menej” a zobrať si zásoby vody a jedla aj pre neočakávané situácie – prameň nemusíme nájsť, alebo môže byť vyschnutý, reštaurácia môže byť práve zatvorená. Preto je dobré mať so sebou aspoň základnú zásobu jedla a dostatok vody.

 

Na pitie je najlepšia čistá voda, alebo minerálka. Okrem vody si mnohí turisti radi doplnia svoje zásoby o jemne sladené nápoje, alebo čaj. Praktické na prenášanie vody sú plastové PET flaše, ktoré nás nezaťažia zbytočnými kilogramami a je možné ich kúpiť v akomkoľvek obchode. Mnohým viac vyhovujú turistické plastové a ľahké kovové flaše, alebo nádoby, ktoré si pred odchodom sami naplníme – okrem peňazí za kupovanú vodu tak budeme šetriť aj životné prostredie. Termoska je výborným pomocníkom predovšetkým v zime, kedy nám hrnček horúceho čaju nielen doplní tekutiny, ale aj príjemne zahreje v mrazivom počasí. Termosky sú k dispozícii v širokej škále veľkostí, objemov a tvarov. Aj v lete dobre poslúžia, keď pri extrémnych teplotách udržia vodu príjemne chladnú počas celého dňa. Alternatívu ku klasickým nádobám na vodu predstavujú tzv. “camel-back” pitné systémy, vďaka ktorým nemusíme vyberať nádobu s vodou z batohu. Systém obsahuje nádobu (flašu alebo vrecúško s vodou) schovanú v batohu a vyvedenú hadičku na rameno batohu, s ktorou máme vodu vždy po ruke, bez nutnosti zastavovania.

 

Varič PrimusMožnosti výberu jedla sú široké a záleži iba na preferenciách každého z nás. Vopred pripravený chlieb alebo sendvič, obľúbené sladké oplátky a napolitánky, ovocie (banány, jablká,...), ktoré dodajú telu energiu aj tekutiny, to všetko je dobrá voľba na akýkoľvek výlet. Pri viacdňových trekoch je potrebné plánovať aj prípravu teplých jedál, aspoň v obmedznom množstve. V tomto prípade sú praktické konzervované vopred hotové jedlá, alebo dehydrované jedlá, ktoré ušetria oproti konzervovaným jedlám ešte nejaké kilogramy navyše v podobe vody, ktorú môžeme doplniť po ceste.

 

Okrem samotného jedla však treba myslieť aj na jeho prípravu – turistický prenosný varič a turistický riad dobre poslúžia aj pri menších výletoch a vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti nezaberú veľa miesta v batohu. V našich klimatických podmienkach úplne postačí jednoduchý a ľahký plynový varič s plynovou kartušou, ktorý je jednoduchý na prevádzku a údržbu a palivo je ľahko dostupné vo všetkých outdoorových obchodoch. Pre väčšie skupiny sú dobrým pomocníkom praktické sady riadu, ktorý je možné skladne zbaliť do najväčšej nádoby danej sady. Zabúdať netreba ani na drobnosti ako príbor – turistické varianty sú oproti klasickým skladnejšie a ľahšie.

 

V batohu by v žiadnom prípade nemal chýbať ani ostrý nôž. Praktické sú skladacie multifuknčné nožíky, často prezývané aj “švajčiarske”, ktoré okrem ostrej čepele poskytnú aj mnoho praktických drobností – napríklad pinzetu, či nožničky. Okrem prípravy jedla sa vám nôž môže zísť aj pri rade iných činností.

 

Orientácia – Mapa, GPS, vytlačená trasa

Pred výletom je veľmi dôležité premyslieť si trasu a pripraviť podklady pre navigáciu. Vedieť časovo odhadnúť dĺžku trás nám môže pomôcť predísť mnohým nepríjemnostiam. V Čechách a na Slovensku sa môžeme väčšinou spolahnúť na veľmi dobré a spolahlivé značenie priamo v teréne. O to viac nepríjemne prekvapení môžeme ostať pri výletoch za hranice, kde je toto značenie často na omnoho nižšej úrovni a je treba sa viac spoliehať na vlastné orietačné schopnosti. Najspolahlivejší spôsob navigácie je klasická papierová skladacia turistická mapa, z ktorej je možné vyčítať všetky potrebné informácie nielen o dĺžke jednotlivých značených úsekov, ale aj o teréne a okolí. Pohodlnou alternatívou je GPS navigácia – či už špecializované turistické GPS zariadenia, alebo aplikácia v smartfóne. GPS navigovanie je jednoduché, nenáročné na porozumenie, ponúka veľa ďalšch možností a v porovnaní s klasickou mapou má hlavnú výhodu – vie ukázať našu presnú aktuálnu pozíciu. Je však treba počítať s tým, že v hustom lese a predovšetkým v dolinách môže mať GPS problém so zachytávaním signálu a presným určovaním polohy. Tradičná mapa má pritom ešte jednu veľkú výhodu – nemusíte sa báť možnosti vybitia batérie. V prípade využívania GPS navigácie predovšetkým v smartfóne vrelo doporučujeme zabezpečiť si externú batériu, tzv. powerbank, ktorý podľa kapacity umožní až niekoľkokrát si doplna dobiť vaše mobilné, alebo iné elektronické zariadenie.

 

Pred samotnou cestou je možné si trasu preštudovať aj na internete, kde nájdete aj mnoho zaujímavých tipov, kam sa oplatí ísť pozrieť, ale aj skúseností iných turistov ohľadom možností prespania, stravovania alebo dostupnosti vody. Veľmi komfortné je tiež vopred si vypočítať plánovanú trasu, s možnosťou vytlačenia si výstupu s časmi, kilometrami, prevýšeniami – týmto spôsobom budete mať dobrú predstavu toho, čo vás po ceste čaká. Slovenský turistický server hiking.sk ponúka túto možnosť v podobe plánovača cesty Hikeplanner.

 

Pri veľmi dlhých a málo frekventovaných trasách, predovšetkým v ďalekom zahraničí, je dobré si so sebou zobrať aspoň ako zálohu klasický kompas, resp. buzolu. Predpokladom je vopred si naštudovať jeho používanie spolu s mapou a naučiť sa ako je možné určiť vlastnú polohu.

 

Prenocovanie – stan, karimatka, spací vak, hamak (hojdacia sieť)

StanovanieAk plánujeme výlet na viac dní, nevyhneme sa potrebe riešiť prespatie. Hlavné rozhodovanie spočíva v tom, či plánujeme prespať vonku, alebo máme možnosť prenocovať vnútri. Pri možnosti prenocovať v akomkoľvek penzióne, hoteli, turistickej ubytovni, či vysokohorskej chate nám odpadne nutnosť nosiť so sebou zväčša ťažkú a objemnú výbavu – stan, karimatku a väčšinou aj spací vak (ten však môžeme potrebovať pri prenocovaní na horských chatách). Alternatívou k prenocovaniu v personálne zabezpečených ubytovaniach je prenocovanie v turistických útulniach – chatkách a prístreškoch, ktoré nás ochránia minimálne pred dažďom a extrémnym počasím. Tu však budeme potrebovať vlastný spací vak a karimatku, avšak vieme ušetriť niekoľko kilogramov váhy stanu. Ak nemáme možnosť prespať ani v klasickom ubytovacou zariadení, ani sa pri približnom dennom cieli našej cesty nenachádza žiadna útulňa alebo prístrešok, budeme odkázaní na prenocovanie pod holým nebom. V tomto prípade je potrebné mať so sebou stan, ktorý bude dostatočne veľký a zároveň primeraný podmienkam (dostatočná vodeodolnosť, pevnosť stanu pri veternom počasí, pri zimnom stanovaní snežné lemy). Rovnako dôležitá ako voľba stanu a často veľmi podceňovaná je však dobrá karimatka – izolácia chladu od zeme je najdôležitejší faktor pri tepelnom komforte prespatia. Spací vak zasa zvolíme podľa predpokladanej teploty – spravidla platí čím teplejší spacák, tým väčšiu váhu budeme nosiť na chrbte. Samozrejme existujú aj alternatívy s použitím moderných a drahších materiálov, ktoré ponúknu výborný tepelný komfort aj pri menších rozmeroch.

 

Pri plánovaní prespatia však treba brať ohľad na ďalší faktor – zákaz stanovania a nocovania v národných parkoch, prípadne v chránených krajinných oblastiach. Alternatívou k prespaniu v stane je spanie v turistickej hojdacej sieti – hamake (hammocku). Výhodou je predovšetkým výrazne menší rozmer a hmotnosť – oproti stanu, spacáku a karimatke si vystačíte s hamakou a spacákom. Podľa podmienok však hamak môžete doplniť aj o moskytiéru, “tarp” (prístrešok, "celtu") proti dažďu či spodné zateplenie. Prenocovanie máte takto vybavené (bez spacáku) s hmotnosťou do jedného kilogramu a rozloženie a zloženie trvá maximálne 2-3 minúty, pričom samotnú hamaku rozložíte a nastavíte doslova za niekoľko desiatok sekúnd.

 

Osvetlenie

Pri viacdňových túrach nesmieme zabúdať ani na baterku alebo čelovú lampu. Pre radu činností, ktoré nás čakajú po zotmení je dobrý zdroj svetla nutnosťou, dokonca nám veľa krát môže pomôcť vyhnúť sa nebezpečným situáciám. Vďaka kvalitnej baterke alebo čelovke si môžeme pochod v prípade záujmu predĺžiť aj na nočný čas. Čelová lampa má oproti klasickej baterke výraznú výhodu – nechá vám ruky voľné pre akúkoľvek činnosť a zároveň vám posvieti vždy na miesto, kam potrebujete – kopíruje totiť pohyb hlavy a teda aj pohľadu. Mnohé čelovky sú vybavené viacerými úrovňami intenzity svetla, prípadne okrem klasického svetla disponujú aj červeným svetlom, prípadne signalizačným blikaním.

 

Trekkingové paličky

Turistické, alebo trekkingové paličky sú neodmysliteľným pomocníkom mnohých turistov, no na benefity ich použitia doteraz panujú rôzne názory. Aj keď niektorí preferujú prirodzenejší pohyb bez paličiek, faktom zostáva, že použitím paličiek prenášame časť váhy na ruky – toto je dostatočný dôvod pre tých, ktorí niekedy pri turistike pociťujú napríklad bolesť kolien, prípadne majú iné ľahšie zdravotné komplikácie. Predovšetkým pri chôdzi dole kopcom sú paličky výborný pomocník, aj pri výstupe nahor však dobre pomôžu a odľahčením nôh si týmto spôsobom môžeme šetriť sily. Na používanie paličiek si však určite treba zvyknúť a preto pri prvých výletoch môžeme mať pocit, že ich použitie je neprirodzené, alebo že nám zavadzajú. Časom však určite oceníme ich pomoc, minimálne v niektorých častiach trasy. Treba však brať do úvahy aj terén, v ktorom sa budeme pohybovať – v skalnatom a náročnom vysokohorskom teréne je často vhodnejšie mať ruky voľné. Naopak v iných prípadoch pomôžu paličky aj so stabilitou a poskytnú dodatočný oporný bod.

 

Bezpečnosť

Mnohé kusy výbavy si na výlet berieme iba “pre istotu”, aby sme sa pripravili na situácie, kedy by sme ich mohli potrebovať. Aj keď na problémy väčšinou radšej vopred nemyslíme, je dobre byť pripravený aj na teoretickú možnosť krízovej situácie. Okrem výbavy, ktorá sa nám môže zísť v ťažkých chvíľach, je potrebné myslieť aj na “neturistickú” výbavu. Mobilný telefón by nam nemal chýbať pre prípad potreby zavolať pomoc v núdzi. V ideálnom prípade si k nemu pribalíme aj externý zdroj energie, tzv. powerbank, ktorý zabezpečí, že sa nám telefón nevybije v tej najhoršej chvíli. Samozrejmosťou aj na turistiku by mali byť doklady totožnosti a karta poistenca a aspoň nejaká hotovosť. Pred výletom ale často zabúdame na ďalšiu dôležitú vec – poistenie. Predovšetkým do oblastí, kde pôsobí horská záchranná služba je potrebné uzavrieť tzv. poistenie do hôr, ktoré za nás uhradí náklady v prípade zásahu horskej služby. V opačnom prípade budeme všetky náklady musieť uhradiť sami a určite nie je potrebné dodávať, že napríklad preprava vrtulníkom môže vyjsť skutočne draho. S poistením do hôr si za cenu niekoľko desiatok centov na deň môžeme ušetriť veľké výdavky v prípade, ak budeme potrebovať profesionálnu pomoc. Podobná situácia platí pri turistike v zahraničí - nie v každej krajine máme nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a aj menej vážne zdravotné problémy môžu náš výlet mnohonásobne predražiť. Pri zriaďovaní poistenia by sme mali okrem ceny zohľadniť aj jeho parametre. Časť poistenia, ktorá sa nazýva “výluky” uvádza činnosti a športy, ktoré poistenie nekryje. Určite je dôležité si overiť, či poistenie pokrýva všetky aktivity, ktoré plánujeme. Predovšetkým lacnejšie poistenia často nekryjú činnosti ako horolezectvo, lyžovanie, vodné športy a podobne. Aby poistenie skutočne splnilo svoj účel, je potrebné si overiť, či platí aj pre tie športy a aktivity, ktoré sa chystáme vykonávať.

 

Lekárnička

V žiadnom batohu by pri turistike nemala chýbať ani malá lekárnička, alebo aspoň jej obsah. Základom a najčastejšie využívanou súčasťou sú náplaste, ktoré pomôžu predchádzať otlakom, alebo zmiernia bolesť a nepríjemné pocity s nimi spojené. Obsah lekárničky je najlepšie upraviť podľa vlastných skúseností. V krízových situáciách sa nám môže zísť obväz, sterilný aj elastický, malé nožničky, dezinfekciu, lieky proti alergickým reakciám, proti uštipnutiu, môžeme si pribaliť aj niekoľko kusov tabliet proti bolesti a horúčke (ktoré zároveň vedia zmierniť aj extrémnu svalovú únavu), prípadne vitamíny, ktoré pomôžu telu zvládať zvýšenú záťaž a dočasne pomôžu nahradiť absenciu pestrejšej stravy. Obsah lekárničky môžeme zabaliť do na to určených obalov, ktoré sú kompaktné, ľahko ich v batohu nájdeme a môžeme ich mať vždy pripravené a zbalené na cesty. Lekárničky špeciálne určené na turistiku sú v ponuke mnohých výrobcov a môžeme si zaobstarať či už samotný obal, ktorý si sami naplníme, alebo si kúpiť lekárničku vrátane jej základného obsahu. Rovnako si však môžeme vytvoriť improvizovanú “lekárničku” zabalením jej obsahu do jednoduchého uzatváracieho vrecka, alebo igelitového obalu.

 

 

Zimná turistika


Zimná turistika

Turistika v zime je omnoho náročnejšia ako letné výlety. To sa odrazí aj na výbave, ktorú na zimnú turistiku budeme potrebovať. Riziko úrazu, podchladenia alebo iných komplikácii je v zime výrazne vyššie a preto by sme sa minimálne zo začiatku mali vypraviť na zimnú turistiku iba s inými skúsenými turistami. Aj v takom prípade sa ale musíme na výlet dobre pripraviť – samozrejmosťou je dostatok teplého oblečenia a oblečenia, ktoré odolá aj náročným podmienkam – silnému vetru, snehu, vode. V závislosti od terénu, do ktorého sa chystáme, sú dobrým pomocníkom mačky a snežnice. Turistické alebo horolezecké mačky využijeme v teréne, ktorý je šmyklavý. V závislosti od náročnosti si môžeme vybrať zo širokej skály mačiek, od ľahších turistických, ktoré sú okrem iného skladnejšie, po odolnejšie a pevnejšie horolezecké, ktoré sú určené aj do tých najťažších podmienok. Snežnice naopak využijeme v menej kopcovitom teréne pri veľkom množstve snehu. Snežnice rozložia našu váhu na väčšiu plochu a pri ich použití sa nebudeme zabárať do závejov. Viac o fungovaní snežníc, ale aj návod ako si vybrať tie správne, nájdete v našom ďalšom článku. Do náročných zimných terénov, predovšetkým na strmé a zľadovatelé svahy, je určený cepín, ktorý spolu s mačkami zabráni pošmyknutiu a skĺznutiu po svahu.

 

Záver

V našom článku sme sa vám snažili poradiť, na čo myslieť pri plánovaní výletov a poskytnúť inšpiráciu k tomu, akú výbavu by ste mohli potrebovať a využiť. Najlepším spôsobom, ako si efektívne pobaliť potrebnú turistickú výbavu, sú však vlastné skúsenosti. Prajeme vám preto mnoho úspešných túr a krásnych zážitkov.

 

 

xTrek.sk logo

 

 

Zdroje:

Internetové stránky a katalógy výrobcov a distribútorov turistického oblečenia a výbavy

http://www.hiking.sk


 

    


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2024 © xTrek.sk - outdoor