Kategórie      

xTrek - Facebook xTrek - Pinterest xTrek - Twitter xTrek - Pinterest xTrek - Pinterest

 

Prečo chodiť do prírody

Pridané: 25.06.2018

Prečo tráviť čas v prírode? Čo nám prináša turistika, kemping, prechádzky v prírode či ostatné outdoorové aktivity? V našom článku by sme vás radi presvedčili o tom, aké príjemné, ale aj dôležité pre zdravie a psychickú pohodu je tráviť čas vonku, či už s kamarátmi, s rodinou alebo aj úplne sám. Chceme vám dať niekoľko rád a tipov ako si na to všetko nájsť čas aj pri modernom a uponáhľanom životnom štýle.



Obujte si tie „správne" topánky a načerpajte energiu

Skúste si zrátať, koľko času strávite počas celého týždňa vonku. Väčšinou sme zatvorení v kanceláriách, v budovách, prípadne sedíme v autách. Potom sa vraciame domov, kde sme zatvorení vo svojich izbách. Asi aj u vás bude tento čas prevažovať nad časom stráveným v prírode. Pravdou však je, že nikde si lepšie neoddýchneme a neurobíme viac pre svoje zdravie než v prírode. Ak si na vychádzky do lesa neviete alebo nechcete nájsť čas, nasledujúce riadky vás možno presvedčia. V budovách, za oknom a stenami stále trávime väčšinu dňa. Sme generáciou, ktorá život prežíva za múrmi kancelárií, domov, bytov a nákupných centier. Je však jednoduché to zmeniť a ak to vyskúšate, rýchlo zistíte, že nechcete prežiť celý váš život zatvorený vnútri.

 

Prečo chodiť do prírody - xTrek.sk

 

 

Len vy, čerstvý vzduch, pokoj a ticho. Šumenie stromov, štebotanie vtákov, zurčiaci potok. Tak si mnohí z nás predstavujú relaxáciu a oddych. Čas strávený vonku a v prírode je ten najvzácnejší, pretože nám takáto aktivita dokáže dodať potrebnú energiu do stereotypných dní plných stresu. Pohyb dokáže nakopnúť telo aj myseľ. Tráviť čas v prírode je nezabudnuteľný oddych a zároveň relax. A práve to dokáže pozitívne vplývať na duševné zdravie. Zároveň však doprajeme pohyb aj nášmu telu a precvičiť fyzickú kondíciu v prírode je určite príjemnejšie ako byť zatvorený iba v telocvični či posilňovni, obzvlášť keď príjemné slnečné počasie nás von priam volá. Mnohí ľudia to už dávno pochopili, preto sa takýto aktívny pohyb a čas strávený v prírode stal veľmi žiadaným a v posledných rokoch akoby išlo o „výstrelok módy". Ak ste už prišli na to, že v živote sú dôležitejšie veci, ako odovzdať v predstihu dokument šéfovi, ste na tej správnej ceste. Veď predsa vypnúť, zabudnúť na stereotyp a bežné problémy je v prírode také jednoduché. Vylákať na čerstvý vzduch vás môžu aj príjemne teplé dni a dostatok slnka. A čo je to najlepšie, ak nechcete, vôbec nemusíte byť rušený. Stačí všetkým oznámiť, že sa chystáte do prírody a váš mobilný signál preto nemusí byť ideálny. Hneď vám prestane zvoniť pracovný telefón aj na dovolenke.

 

Slovensko, ale aj susedné krajiny nám na oddych v neporušenej prírode vytvárajú priam dokonalé podmienky. Naša krajina ponúka veľa možností ako vonku načerpať energiu. Rovnako je výhodou, že prostredie môžete neustále meniť, pretože Slovensko a jeho okolie ponúka veľa miest a možností. Stačí si len správne zvoliť. Ubytovanie rovnako nie je problém zohnať kdekoľvek si zmyslíte. Treba len chcieť a všetko pôjde. Záleží iba na vás, či hľadáte jednoduché ubytovanie na samote, lacnú variantu, ktorá Vám poslúži iba na prespanie, alebo luxusné miesto, kde skombinujete fyzické náročné aktivity a následný oddych a relax napríklad vo wellness, v bazéne alebo si doprajete príjemnú masáž.

 

V prírode si každý nájde niečo pre seba, keď aj len na predĺžený víkend. Veď menej náročnú turistiku a jednoduché chodníky zvládne aj úplný začiatočník. Stačí si vyhľadať peknú lokalitu, ktorá sa Vám zapáči a hneď zistíte, kadiaľ sa vybrať, aby bol pre vás aktívny oddych príjemný. Nemusíte hneď zdolávať komplikované ferraty alebo najvyššie Tatranské vrchy, aj príjemná prechádzka pri Štrbskom plese alebo po lesnom chodníčku Malých Karpát či hociktorého lesíka pri vašom meste má pre začiatočníka svoje čaro. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré z veľa možností, ktoré nám príroda na aktívny relax ponúka:

 

 

Turistika

Turistika - xTrek.skPrechádzky alebo niekoľkohodinový výstup, je len na vás čo si vyberiete a na čo sa cítite. Turistické chodníky sú u nás väčšinou veľmi dobre značené a dokonca si môžete vybrať medzi rôznymi variantami náročnosti. Len vo Vysokých Tatrách máte pritom viac ako 600 kilometrov dobre značených turistických trás a chodníkov a Slovensko ponúka stovky lokalít, ktoré krásou a prírodou v ničom nezaostávajú. Rovnako je na vás, či využijete možnosť a služby lanoviek a pravá turistika začne až po vystúpení z nej, alebo či pôjdete od začiatku po vlastných. Pozor si dávajte na uzávierky chodníkov vo vysokohorských oblastiach, tie sa môžu rôzniť. V zimných mesiacoch je väčšina z nich uzatvorená. Ak toto pravidlo porušíte, môžete dostať pokutu. Myslite na to, že ide síce o obmedzenie pre vás, má však svoje opodstatnenie. Aj príroda si totiž potrebuje oddýchnuť a zregenerovať po náročnej turistickej sezóne. Rovnako pokoj potrebujú aj zvieratá, ktoré tu žijú. Pri vysokohorskej turistike si môžete zvoliť jednu z veľkého množstva trás, pozor si dávajte na prevýšenia a charakter trasy. Nie každému vyhovuje, ak trasa začína výstupom po zjazdovke. Niekto preferuje turistiku v lese, iný zase po hrebeni, či na lúkach. Veľa krát sa dá nájsť krásna trasa, kde si užijete z každého trošku. Inšpirovať sa môžete na jednom z mnohých turistických portálov (napríklad www.hiking.sk), alebo si naplánovať túru podľa mapy, alebo využiť plánovanie trasy, ktoré vám vypočíta potrebný čas, vzdialenosť, prevýšenie a ponúkne pre predstavu fotografie, čo môžete na vašej túre spoznať.

 

 

Cyklovýlety

Cyklovýlety - xTrek.skPre aktívnych dovolenkárov je na Slovensku k dispozícií viacero cyklistických trás rôznej náročnosti, na svoje si prídu teda aj zanietení a nadšení horskí cyklisti ale aj rodiny s deťmi. Môžete si napríklad zajazdiť v lese, v tieni stromov počas horúcich letných dní, alebo si naplánovať cyklotrasu popri jazere a deň zakončiť kúpaním. Odvážnejší alebo skúsenejší si to môžu namieriť až k niektorým z mnohých kopcov, alebo využiť stovky kilometrov malých a menej frekventovaných ciest. Bicykel vám pomôže prekonať kilometre, ktoré by ste inak len chôdzou neprešli. Aj za krátky čas tak dokážete spoznať kus sveta. Náročnosť a dĺžku trás môžete neustále predlžovať. Cykloturistika je ideálna aktivita ak neustále a radi objavujete niečo nové. Napríklad na Slovensku je vyznačených viac ako 13-tisíc kilometrov cykloturistických trás. Podobne je to aj v susedných krajinách. Výhodou je, že trasy sú rôzne a tak okrem prírody môžete zo sedadla bicykla objavovať aj vzácne kultúrne dedičstvo v podobne stredovekých miest, hradov, zrúcanín, kaštieľov či unikátnych archeologických nálezísk. Rovnako ako pri turistike, ani tu nie je chladnejšie počasie prekážkou. Stačí sa správne obliecť, pridať jednu teplejšiu vrstvu a nezabudnúť na ochranu pred vetrom a prípadným dažďom a objavovaniu zo sedla bicykla nebude stáť nič v ceste.

 

 

Horolezectvo

Horolezectvo - xTrek.skVystupovanie a zliezanie vysokých vrchov a skál má tiež svoje čaro. Tu je však potrebné vedenie skúseným človekom. Pri takomto type aktivity sú skúsenosti a nepreceňovanie svojich schopností a síl kľúčové. Pri horolezectve vám sú odmenou nádherné a veľkolepé výhľady na okolitú, panenskú krajinu, ktoré väčšina iných turistov kvôli náročnej dostupnosti nespozná. Budete mať pocit, že sa na svet pozeráte z vtáčej perspektívy. Slovensko nepatrí medzi krajiny vyhľadávané súčasnou lezeckou špičkou sveta, no napriek tomu vie ponúknuť viacero unikátnych lezeckých oblastí. Tatry, či množstvo iných skalných oblastí, sú miestom s bohatou históriou lezenia, kde vyrastali horolezci na jedinečné výkony, ktoré majú svoju hodnotu aj vo svetovom meradle. Horolezectvo si vyžaduje čistú myseľ a sústredenie. Je to teda ideálna aktivita pre ľudí, ktorý potrebujú zabudnúť na svoje problémy a počas lezenia odbúrať stres. Medzistupňom medzi turistikou a horolezectvom môžu byť čoraz obľúbenejšie "ferraty". Umožnia vám prejsť náročné trasy pomocou vopred pripravených istiacich prvkov a vystačíte si s menej náročnou výstrojou oproti klasickému horolezectvu. "Via ferrata" si môžete vyskúsať už aj na slovensku a v okolitých krajinách a aj tu si môžete zvoliť medzi množstvom trás rôznej obtiažnosti. Nezabúdajte však, že skutočný relax pri tomto športe zažijete iba vtedy, ak ste dobre pripravení, dávate si veľký pozor a nepreceníte svoje možnosti, aby ste sa nedostali do nepríjemných a nebezpečných situácií.

 

 

Beh

Beh - xTrek.skPo betóne, po tráve či po lese. Je na vás kde si zabeháte, dokonca môžete lokality neustále obmieňať alebo striedať. Beh perfektne „vyvetrá" hlavu plnú myšlienok. Stačí sa len sústrediť na dych a dávať pozor na cestu pod vašimi nohami a už relaxujete. Postupne môžete trasu predlžovať či experimentovať s intenzitou behu. Ak ste len nováčikom, začať môžete rýchlou chôdzou, budete prekvapení, ako dokáže aj tá unaviť, dopriať psychický oddych a aj vďaka nej dokážete načerpať nové sily. Neskôr postupne a plynule prejdite na beh. Hovorí sa, že zvyk je železná košeľa. No a práve návyk sa dá vypracovať. Stačí ak budete činnosť opakovať každý deň dvadsaťkrát po sebe. Ak teda chcete začať aktívne behávať, neprestaňte dvadsať dní. Nakoniec zistíte, že bez behu si svoj deň ani neviete predstaviť. A čo je lepšie ako vyplavovať stres potom. Ak si však neviete nájsť čas každý deň, nezúfajte. Pravidelnosť si naplánujte s väčšími rozostupmi. Aj behanie raz do týždňa je lepšie ako žiadne, hlavne, ak ho budete dodržiavať dlhodobo. A zabehať si v peknej a upokojujúcej prírode je po celom dni či týždni ponáhľania a stresu najlepší liek na duševné aj fyzické zdravie.

 

 

Chôdza

Chôdza - xTrek.skUž vyššie sme hovorili o rýchlej chôdzi. Tá by mala byť neodmysliteľnou súčasťou nášho života najmä kvôli častým sedavým zamestnaniam. Lekári odporúčajú, že by sme denne mali spraviť minimálne 10-tisíc krokov. Pri práci v kancelárii to však nie je vôbec jednoduché. Toľko krokov spravíte počas priemernej dvojhodinovej prechádzky. Nie je však nič lepšie ako ísť sa len tak poprechádzať do prírody. Určite to začnite praktizovať aj vy. Vo väčšine moderných telefónov máte na sledovanie počtu krokov aplikácie. Tak budete na konci dňa presne vedieť na čom ste. Urobiť 10-tisíc krokov denne však nie je žiadna súťaž. Ak by vás sledovanie počtu krokov zbytočne stresovalo, a keď toľko za deň neurobíte, budete sklamaní, prestaňte s tým. Má ísť predsa o niečo príjemné, čo vám má naopak pomôcť stres odohnať. Chôdza je ideálny spôsob denného pohybu pre tých, ktorý behaniu nikdy neprišli na chuť a na prekonávaní väčších vzdialeností či náročnejších terénov v podobe turistiky nemajú možnosť alebo čas. Veľa krát na oddych a dobrý pocit stačí kratšia prechádza v peknom prostredí mestského parku či blízkej prírody. Tento spôsob pohybu navyše nemusí byť vôbec časovo náročný. Vymeňte raz za čas cestu autom alebo autobusom za prechádzku, naplánujte si trasu tak, aby ste si užili okolie, či už park, okolie rieky, či les a ani nezbadáte, že sa tento spôsob pohybu stal súčasťou vašej rutiny.

 

 

Splavovanie

Splavovanie - xTrek.skAk vás neláka byť nohami pevne prikovaný k zemi, skúste vodáctvo. Vtedy bude vašim najlepším priateľom kajak alebo kanoe. Dobré podmienky na splav majú na Slovensku mnohé rieky, napríklad Malý Dunaj, Hron, Orava, Váh, Dunajec. V okolí mnohých z nich sa už nachádzajú kempingy. Zvážte však, či nevyužijete služby inštruktora, hlavne, ak nemáte veľké skúsenosti. Viaceré rieky môžu byť zradné a určite si zapamätajte pravidlo, že sa nemusí vyplatiť odvaha, ale naopak, opatrnosť. Táto outdoorová aktivita je ideálna pre tých, ktorí z vody nemajú strach a dokážu rýchlo vyhodnotiť situáciu na vode. Začať môžete jednoduchými úsekmi a postupne pridávať na náročnosti. Splavovanie je ideálna aktivita pre skupiny priateľov či rodiny. Takáto aktivita medzi vami zlepší spoluprácu a komunikáciu, keďže sa budete musieť počúvať a niektoré úkony vykonávať spoločne. Splavovanie vám pritom ponúkne zážitky, s ktorými sa inde nestretnete. Vychutnať si pohľad na okolie rieky priamo z jej hladiny sa nedá porovnať so žiadnou inou outdoorovou aktivitou. Ak ste vodáctvo ešte neskúsili, určite sa k tomu odhodlajte. Vždy však dbajte na bezpečnosť a na začiatok sa pridajte k skúsenejším vodákom, alebo využite inštruktora, ktorý vás základné pravidlá a zručnosti rýchlo naučí.

 

 

Správny výstroj vás môže zachrániť


Ide len o to, ako chcete svoj pobyt v prírode stráviť. Niektoré aktivity a miesta môžete vyskúšať sami. Inde budete vďačný za spoločnosť priateľov. Vždy je však potrebné byť predvídavý. Radšej sa pripravte na všetky možné situácie, ktoré vás môžu postretnúť, aby vás niekoľko kilometrov od civilizácie nič nepríjemné nezastihlo. Pri chvíľach strávených v prírode potrebujete určite kvalitné outdoorové oblečenie a výbavu. Do batohu si pribaľte náhradné oblečenie odolné vplyvom zlého počasia, ak by vás napríklad zastihol dážď či silný vietor. Najdôležitejšia časť výstroje je vždy nepremokavá bunda a kvalitné topánky. Prípravy preto nikdy nepodceňujte. Rovnako nepodceňujte ani kvalitu oblečenia. Aj keď je leto a cez deň vysoké horúčavy, môže vás zastihnúť dážď. Na bunde si preto skontrolujte vodný stĺpec, aby vám po chvíľkovom ale intenzívnom lejaku nepremokla. Rovnakú pozornosť venujte aj obuvi. Pri nerovnom povrchu je pevná obuv, ktorá vám fixuje aj členok na nezaplatenie. A nezabúdajte, najlepšie je mať nohy v suchu, preto by mala byť určite nepremokavá. Oblečenie do prírody by malo byť predovšetkým pohodlné a malo by vás ochrániť pred nástrahami počasia. Kratšie výlety v nenáročnom teréne a s možnosťou prerušenia vašej outdoorovej aktivity bez problémov zvládnete aj v bežnom pohodlnom športovom oblečení, no čím je vaša túra náročnejšia, dlhšia a situovaná v odľahlejšom prostredí, tým je výber dobrej turistickej výbavy dôležitejší.

 

Záležať si dajte aj pri výbere ruksaku, v ktorom budete všetko potrebné nosiť. Mal by byť pohodlný, primeranej veľkosti s dostatkom odkladacích priečinkov a úchytov na všetko potrebné. Veľmi dôležitý je aj spôsob, ako si batoh zbaliť – na vrch dajte veci, ktoré budete potrebovať častejšie, aby ste pre fľašu s vodou nemuseli vyprázdniť celý batoh. Dbajte na to, aby boli veci rozložené rovnomerne, aby vás batoh neťahal na niektorú stranu. Pri balení však poriadne vyberajte - potrebujete mať dostatok vecí, aby vás situácia nezaskočila, ale zase nie toľko, aby vás od ťažkého batohu bolel chrbát. Musíte teda nájsť zlatú strednú cestu. Okrem oblečenia, ktoré vás ochráni pred zhoršeným počasím je dôležité myslieť na dostatok tekutín, jedlo a ďalšie praktické drobnosti ako nôž, lekárničku, osvetlenie a podobne. Nezabúdajte, čím náročnejšia aktivita, tým je vaša výbava a výstroj dôležitejšia. O tom, čo všetko budete potrebovať pri vašich výletoch sa dočítate v našom ďalšom článku – Ako sa zbaliť na turistiku. V samostatnom článku vám zasa poradíme, ako sa na turistiku správne obliecť. Nemusíte sa ale obávať, najlepším návodom sú vlastné skúsenosti a čím častejšie budete do prírody chodiť, tým rýchlejšie a skôr sa naučíte zbaliť si do batohu všetko čo budete potrebovať.

 

Spánok a nad hlavou hviezdy

 

Stanovanie a kemping - xTrek.skPobyt v prírode sa však príchodom večera a zapadajúcim slnkom končiť nemusí. Vyskúšajte si čaro kempovania. Chce to však viac plánovania. Stanovať sa nedá kdekoľvek si zmyslíte, musíte si preto vyhľadať lokalitu, kde je to bezpečné a povolené. Rovnako vaše vonkajšie aktivity naplánujte tak, aby ste už pred zotmením mali postavený stan. Stavať ho len pri svite mesiaca totiž môže byť viac než náročné. Ak sa chystáte kempovať po prvýkrát a vaše vybavenie je úplne nové, najprv si ho vyskúšajte „nanečisto", ešte pred výletom. Nie je nič horšie ako zistiť, že stan neviete alebo nemôžete postaviť. V tomto prípade sa naozaj oplatí dvakrát merať a raz strihať.


Niektorí ľudia zbožňujú kempovanie natoľko, že pod stanom dokážu stráviť aj niekoľko dní. To už však chce poriadnu výbavu, aby bolo stanovanie komfortné. Vybrať si potom môžete zo šesťdesiatky miest na Slovensku, kde sa dá „organizovane" kempovať, alebo sa kľudne vyberte aj za hranice našej krajiny. Ak ešte s kempovaním skúsenosti nemáte, nezačínajte zbytočne zhurta, nemusíte pod Stanovanie a nocovanie v prírode - xTrek.skstanom stráviť niekoľko dní. Aj jedna či dve noci budú pre vás dostatočným zážitkom. Po tom čo sa uistíte, že kempovanie je niečo pre vás, môže byť nocí v spacom vaku viac a viac. Výberom miesta predurčíte, ako bude Váš nočný zážitok v prírode vyzerať. Môžete sa autom alebo autobusom dopraviť do niektorého z mnohých kempov, ktorý vám okrem miesta na stan ponúkne aj komfort zázemia, ako toalety, sprchy či pitná voda. Alebo si môžete nájsť odľahlé miesto, kde si užijete absolútne ticho a kľud prírody a samoty. Určite si však zistite, či na danom mieste nie je stanovanie zakázané.

 

Zaujímavou alternatívou k stanovaniu je aj prespanie v hamake – v outdoorovej hojdacej sieti. Oproti stanu má veľa výhod. Je ľahšia a skladnejšia, takže vás nezaťaží ani pri dlhých túrach a rozložíte a zložíte ju doslova za minútu. A takmer každý, kto už v hamake spal sa zhodne, že kto nevyskúšal spánok v hojdacej sieti, nevie čo znamená dobre sa vyspať. Pre prípad zlého počasia je možné si zaobstarať prístrešok nad sieť (celtu, alebo špeciálne pripravený „tarp"), alebo moskytiéru ako ochranu pred komármi a hmyzom. Prenocovaniu hlboko v lese tak nebude stáť nič v ceste.

 

 

Ak sme vás inšpirovali a dostali ste chuť vyskúšať prespanie v prírode, no v kempovaní ste úplní začiatočníci, odpovieme na niektoré otázky:

 

Prečo je ráno všetko navlhnuté?
V noci nepršalo ale aj napriek tomu je všetko premoknuté. Je to preto, že na miesto kempovania spadla rosa . Teplé počasie s vysokou vlhkosťou vzduchu vytvára ideálne podmienky na vznik rannej rosy. Rosa je súčasťou prírody a preto si na ňu treba zvyknúť. Pred tým než sa uložíte na spánok, uistite sa, že ste schovali všetko oblečenie a ostatné veci, ktoré nechcete nechať navlhnúť.

 

Prečo nemôžem v stane dobre spať?
Dobre sa vyspať môže byť problém, keď nespíte v pohodlí svojej postele. Základom spania v stane je dobrá karimatka, bez nej s pohodlným spánkom určite nepočítajte. Dokonca i v teplom počasí je zem pre naše telo chladná. Karimatky sú pomerne lacná záležitosť, ich cena sa pohybuje už od cca 14-15 eur za kus a vytvoria vrstvu izolácie medzi vami a zemou. Ak si však priplatíte a vyberiete hrubšiu, ideálne samonafukovaciu, alebo nafukovaciu karimatku, okrem ochrany pred chladom vám zabezpečí aj mäkkú náhradu klasického matraca a umožní vám spať v stane pohodlnejšie. Vybrať si môžete z takmer neobmedzenej škály hrúbok, veľkostí a hmotností. Veľmi zaujímavou alternatívou pre spánok "na zemi" sú hamaky (outdoorové hojdacie siete), ktoré je možné zavesiť medzi akékoľvek dva pevné body (napríklad stromy) a dopriať si spánok vo vzduchu.

 

Prečo nesmiem zakladať oheň mimo vyznačených miest?
Zakladať oheň v lese je veľmi nebezpečné, predovšetkým v letnom období, keď hrozí nebezpečenstvo požiaru. Vysušená tráva a drevo sa veľmi ľahko chytí a oheň sa môže dostať spod kontroly za niekoľko desiatok sekúnd. Alternatívou sú turistické variče, ktoré sú malé, ľahké a dostupné a pohodlne na nich pripravíte teplé jedlo. Pokojne na ňom môžete ohriať konzervu gulášu, či uvaríte vodu na cestoviny a zaliatie čerstvej kávy alebo hrnčeka čaju. Konzervované alebo dehydrované potraviny sa dokonca lepšie skladujú a prenášajú a majú dlhšiu životnosť. Nezabudnite na otvárač konzerv. Myslite vždy na to, že smeti musíte odniesť so sebou. Nezabudnite preto na sáčok, kam ich uložíte.
Ak preferujete príjemnú atmosféru ohniska a opekania, vyhľadajte miesto, kde je zakladanie ohňa povolené. Aj tu ale musíte byť ohľaduplný k prírode. Myslite na to, že spadnuté drevo v lese je nevyhnutné pre doplnenie živín do pôdy pre ostatné rastliny a ak ho vyzbierame a spálime všetko, les to ovplyvní. Keby každý, kto príde kempovať, používal na oheň drevo z lesa, čoskoro by naokolo nebol žiaden les.

 

Aký stan si mám zaobstarať?
Pred prvou stanovačkou je dôležité si rozmyslieť, aký stan najlepšie využijete. Základné rozhodnutie je jeho veľkosť – čím väčší stan, tým viac priestoru na spánok a uloženie vecí vám poskytne, avšak budete so sebou nosiť vyššiu váhu a väčší rozmer pri presune. Stavanie väčšieho stanu je tiež zložitejšie a dlhšie trvá. Ak sa priveziete priamo do kempu, určite využijete väčší, priestranný rodinný stan. Ak sa naopak plánujete presúvať každý deň na iné miesto a stan budete spolu s ostatnou výbavou nosiť so sebou, určite zvážte kompaktný, ľahký a jednoducho rozložiteľný stan. Poskytne menej miesta, ale stále dostatok na bezproblémové prespanie, ale na nosenie v batohu bude určite vhodnejší.

 

Na čo ďalšie by som pred stanovaním nemal zabudnúť?
• Vždy je vhodný stan s predsienkou, kde si odložíme topánky, prípadne vlhké veci, ak prší, neznečistíme si priestor vnútri stanu. Na dlhší pobyt v kempe je ideálny väčší stan s väčšou predsienkou, v ktorej sa dá v prípade zlého počasia variť, či oddychovať.
• Okrem kvalitného spacieho vaku je veľmi dôležitá karimatka. Pri jej výbere zvažujme výhody a nevýhody samonafukovacích, nafukovacích a penových podložiek. Pokiaľ ide o spací vak, môžeme sa rozhodnúť pre syntetický alebo páperový, podľa klimatických podmienok, v ktorých ho budeme používať. Zvolíme taký spací vak, aby vyhovoval približnej teplote, ktorú očakávame.
• Skladací stôl a stoličky výrazne zlepšia komfort pri varení a oddychu, hlavne pri dlhšom pobyte v kempe.
• Určite nezabudnite na svetlo. V noci dobre padne „čelovka" - čelová baterka, ktorá nám uvoľní obe ruky, alebo malý outdoorový lampášik. V niektorých oblastiach a ročných obdobiach určite využijete napríklad aj repelentnú sviečkú, tú však vždy používajte iba vonku, nikdy nie vnútri stanu.
• Dobrou voľbou je aj veľká podložka pod stan. Spodnú látku stanu nám ochráni pred poškodením a znečistením a poskytne dodatočnú vrstvu izolácie.

 

Rodina nie je problém, ale motivácia

 

Ak si neviete predstaviť, ako by ste takéto aktivity časovo zvládali, pretože už máte rodinu, myslite pozitívne. Pri mnohých činnostiach v prírode môžete deti zobrať so sebou. Váš výlet budete musieť prispôsobiť, no spojíte dve úžasne veci dokopy – strávite čas s najbližšími a zároveň si oddýchnete v pokoji prírody. Navyše pripravíte pre deti nezabudnuteľný zážitok a pomôžete im vypestovať vzťah k okolitému svetu a naučíte ich ako sa v prírode správať a vaše rodinné putá sa určite utužia.

 

Pomôžete svojmu zdraviu

 

Prečo chodiť do prírody - xTrek.skInšpirovali sme vás pre pobyt v prírode? Výborne! Čerstvý vzduch, pohyb a načerpanie pozitívnej energie to sú známe priaznivé účinky výletu do lesov. Ale nie sú to len klišé vety, priaznivými vplyvmi prírody na zdravie človeka sa zaoberali aj mnohé vedecké štúdie. Pozrime sa na pár faktov - prechádzky v prírode podľa výskumov podporujú krátkodobú pamäť. Pobyt na čerstvom vzduchu výrazne redukuje stres. Počas prechádzky v prírode načerpáte nielen fyzickú, ale i psychickú energiu, ktorá vám pomôže, pokiaľ trpíte niečím, čo sa nazýva mentálna únava. Dôvodom je, že pri pohľade na prírodné krásy pociťujeme pokoj a úctu k nej. Vďaka takejto aktivite sa rovnako zbavíte problémov, ktoré trápia mnohých ľudí modernej doby, teda depresie či úzkosti. Počas prechádzky v prírode načerpáte nielen fyzickú kondíciu, ale i psychickú energiu, ktorá vám pomôže predchádzať vyhoreniu z práce a z uponáhľaného životného štýlu. Aktivita na čerstvom vzduchu tiež pomáha pri bolestiach hlavy. Namiesto tabletky vám veľmi často stačí obyčajná prechádzka v peknom prostredí.

 

Začnite už dnes

Pýtate sa ako často máte do prírody chodiť? Prvá odpoveď je, vždy keď máte chuť a možnosť. Podľa analýz austrálskych vedcov by mal človek venovať pobytu v prírode aspoň polhodinu svojho voľného času týždenne na to, aby sa dostavili priaznivé účinky. To je určite dobrý začiatok, no my veríme, že ak tento spôsob oddychu vyskúšate, strávite v prírode nejeden celý víkend v mesiaci a máloktorý deň bude pre vás kompletný bez aspoň krátkej prechádzky, behu, či prevezenia sa na bicykli. Či už ho stihnete po práci, úplne ráno, alebo sa prejdete namiesto cesty autom či autobusom - veríme, že čas na oddych v prírode si budete vedieť nájsť vždy.

 

 

 

Fotografie: Unspleash, Pozi


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2024 © xTrek.sk - outdoor